Eurostat: We wrześniu bezrobocie w Polsce 7,1 proc.

Biuro statystyczne UE poinformowało w piątek (30 października), że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu - według metodologii Eurostatu - 7,1 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eurostat: We wrześniu bezrobocie w Polsce 7,1 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

30 paź 2015 12:10


Jak informuje unijne biuro statystyczne wyrównana sezonowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 10,8 proc., podczas gdy w sierpniu wynosiła 10,9 proc, a we wrześniu 2014 r. 11,5 proc. Eurostat podkreśla, że to najniższy odczyt w strefie euro od stycznia 2012 r.

W całej UE stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,3 proc., podczas gdy w sierpniu ukształtowała się na poziomie 9,4 proc., a rok wcześniej wynosiła 10,1 proc. W tym przypadku to najniższy odczyt od września 2009 r.

Wśród krajów członkowskich najniższe bezrobocie odnotowały we wrześniu: Niemcy (4,5 proc.), Czechy (4,8 proc.) i Malta (5,1 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia notuje Grecja (25 proc. w lipcu) i Hiszpania (21,6 proc.).

Tydzień temu Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła we wrześniu do 9,7 proc. z 9,9 proc. w sierpniu.

Rozbieżności w prezentowanych przez Eurostat i GUS danych biorą się z różnych metodologii mierzenia bezrobocia, jakie przyjęły te instytucje.

GUS bowiem swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Z kolei Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale mogą podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby znalezienia zatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.