Eurostat: We wrześniu bezrobocie w Polsce 7,1 proc.

0 0
Eurostat: We wrześniu bezrobocie w Polsce 7,1 proc.
W całej UE stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,3 proc. /Fot. Youtube

Biuro statystyczne UE poinformowało w piątek (30 października), że stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu - według metodologii Eurostatu - 7,1 proc.

Jak informuje unijne biuro statystyczne wyrównana sezonowa stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 10,8 proc., podczas gdy w sierpniu wynosiła 10,9 proc, a we wrześniu 2014 r. 11,5 proc. Eurostat podkreśla, że to najniższy odczyt w strefie euro od stycznia 2012 r.

W całej UE stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,3 proc., podczas gdy w sierpniu ukształtowała się na poziomie 9,4 proc., a rok wcześniej wynosiła 10,1 proc. W tym przypadku to najniższy odczyt od września 2009 r.

Wśród krajów członkowskich najniższe bezrobocie odnotowały we wrześniu: Niemcy (4,5 proc.), Czechy (4,8 proc.) i Malta (5,1 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia notuje Grecja (25 proc. w lipcu) i Hiszpania (21,6 proc.).

Tydzień temu Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce spadła we wrześniu do 9,7 proc. z 9,9 proc. w sierpniu.

Rozbieżności w prezentowanych przez Eurostat i GUS danych biorą się z różnych metodologii mierzenia bezrobocia, jakie przyjęły te instytucje.

GUS bowiem swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Z kolei Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale mogą podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby znalezienia zatrudnienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.