Europejskie Ramy Jakości Staży i Praktyk to unijna recepta na wysoki poziom bezrobocia młodych

0 0
Europejskie Ramy Jakości Staży i Praktyk to unijna recepta na wysoki poziom bezrobocia młodych

Podczas ostatniego posiedzenia Rada UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) przyjęła wniosek Rady UE w sprawie Europejskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Ministrowie Rady UE uznali za konieczne wdrożenie założeń Ram w państwach członkowskich, Komisja Europejska zapowiedziała monitorowanie tego procesu.

Europejskie Ramy Jakości Staży i Praktyk to unijna recepta na wysoki poziom bezrobocia młodych oraz jeden z głównych tematów spotkania Rady EPSCO, które miało miejsce 10 marca w Brukseli. Zgodnie z opinią Rady, państwa członkowskie powinny dostosować swoje ustawodawstwo do założeń Ram, co doprowadzi do wzrostu efektywności edukacji praktycznej młodych i ułatwi im rozpoczęcie kariery zawodowej. Kluczowe założenia Ram to m.in. zawieranie pisemnej umowy o staż; cele dydaktyczne i szkoleniowe; warunki pracy mające zastosowanie do stażystów; rozsądny okres trwania stażu, czy odpowiednie uznawanie stażu.

- Jednym z najskuteczniejszych narzędzi edukacji praktycznej młodych ludzi, a tym samym ograniczania zjawiska bezrobocia w tej grupie są staże i praktyki. Jednak aby faktycznie spełniały one swoją rolę muszą być przeprowadzane w sposób rzetelny. Dlatego uruchomiliśmy kampanię społeczną „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!", która ma na celu zachęcanie pracodawców do realizacji wysokiej jakości staży i praktyk, a młodych ludzi do świadomego kierowania swoją karierą - komentuje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, które wraz ze zrzeszonymi pracodawcami opracowało Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór norm wyznaczających kluczowe obszary realizacji staży i praktyk w firmach.

W ramach wspomnianej kampanii pojawiły się w Internecie spoty internetowe poświęcone stereotypom związanym z niską jakością staży i praktyk. Ich intencją jest zwrócenie uwagi na problemy młodych na rynku pracy wynikające z nieskutecznej edukacji praktycznej. Punktem kulminacyjnym kampanii będzie bieg, który odbędzie się 17 maja w Warszawie na Polu Mokotowskim.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.