Etatów przybywa, ale zbyt wolno

0 0
Etatów przybywa, ale zbyt wolno

Co najmniej 400 tys. miejsc pracy musiałyby tworzyć przedsiębiosrstwa każdego roku przez kolejnych pięć lat, by sytuacja na rynku pracy się nie pogarszała, a nadwyżka nowych miejsc pracy nad likwidowanymi rosła.

W zeszłym roku nadwyżka nowych posad nad zlikwidowanymi wyniosła tylko 88,5 tys. - odnotowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Skąd zatem tak wysokie bezrobocie?

Nakręcają je co roku absolwenci szkół z wyżu demograficznego. Niedawno dołączyli do nich samozatrudnieni, którzy w dużej mierze zawieszają swoją działalność.

W ubiegłym roku w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę powstało 465 tys. nowych miejsc pracy. W tym czasie przedsiębiorcy zlikwidowali 376,5 tys. etatów - analizuje dane GUS "DGP".

Przybyło więc w sumie 88,5 tys. miejsc pracy, czyli o 41 proc. mniej niż w roku poprzednim. Równocześnie na emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy przeszło nieco ponad 170 tys. osób - w części na ich miejsce zatrudniano nowych pracowników.

Dodatkowe wolne miejsca pracy powstały także po osobach zmarłych - średnio w roku umiera ok. 18 tys. pracowników najemnych. W sumie więc do zajęcia było około 270 tys. etatów. W tym samym czasie na rynek pracy wkroczyło ponad 600 tys. absolwentów różnego typu szkół - wynika z szacunków DGP. Dla ponad połowy zabrakło więc miejsc pracy.

- Można oczekiwać, że w tym roku liczba likwidowanych miejsc pracy będzie większa niż w roku poprzednim. Przede wszystkim dlatego, że przedsiębiorcy zderzyli się z mocno kurczącym się popytem na ich towary i usługi - mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK na łamach "DGP".

Oznacza to, że bezrobocie będzie dalej wzrastać.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.