Etat najbardziej atrakcyjną formą zatrudnienia? Pracownik kontraktowy zarabia nawet trzy razy więcej

0 0
Etat najbardziej atrakcyjną formą zatrudnienia? Pracownik kontraktowy zarabia nawet trzy razy więcej

10-tysięczny zespół projektu lotniczego Boeing 747 Dreamliner, w 70 proc. składał się z kontraktorów. To coraz bardziej popularna forma zatrudnienia czasowego. Kto w nowym układzie sił pracownik-pracodawca szczególnie musi się mieć na baczności?

Zatrudnieniowy trend, jaki na scenę wprowadza contracting, redefiniuje znajdujących się na niej aktorów. Przykładowo, firmy z branży IT coraz chętniej odchodzą od dalekosiężnych planów kadrowych, decydując się na tworzenie całych zespołów projektowych zajmujących się konkretnymi zleceniami. Czas zatrudnienia w takim układzie waha się od kilku tygodni do kilku lat, najczęściej trwa parę miesięcy.

Firmy IT pragną, by pracowali u nich możliwie najlepsi kandydaci - zarówno jeśli chodzi o programistów, jak i kadrę kierowniczą. Ponieważ statystycznemu, świeżo upieczonemu absolwentowi informatyki po polskiej szkole technicznej brakuje jeszcze niezbędnych dla komercyjnego rynku umiejętności, w cenie znajdują się specjaliści. Po kogo więc coraz częściej sięgają firmy? Po kontraktorów.

Są to osoby pracujące na kontrakcie, doświadczeni eksperci, najczęściej mogący pochwalić się minimum pięcioma latami doświadczenia w branży oraz trzema w konkretnej, wąskiej specjalizacji. Na pracę kontraktową decydują się m.in. dlatego, że praktycznie zawsze mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie w stosunku do podobnego specjalisty zatrudnionego na etacie.

- W Polsce trend ten póki co raczkuje. Głównie dlatego, że w model wpisane jest niejako ryzyko związane z brakiem stabilizacji i świadczeń socjalnych. To kwestia wyczucia własnego poziomu kwalifikacji. Niemniej, specjaliści nie muszą wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu dobrej pracy. W Polsce na dobrych inżynierów czeka dziś jakieś 10 tysięcy wolnych miejsc pracy - tłumaczy Tomasz Krawczyński, dyrektor zarządzający angielskiej firmy Mobica, która w oddziałach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych programistów zatrudnia póki co na stałe, jednak nie wyklucza wprowadzenia nowego modelu w przyszłości.

Jak wynika z raportu firmy zajmującej się rekrutacją specjalistyczną Hays Poland, w przypadku kontraktorów największą motywacją podejmowania tego rodzaju pracy jest (bez niespodzianek) wyższe wynagrodzenie, które może przewyższać nawet dwu-, trzykrotnie pobory podobnego specjalisty zatrudnionego na etacie. Na ten czynnik wskazało 95 proc. respodentów. Zaraz za faktorem finansowym (87 proc.) znajduje się jednak wybór rozwojowych projektów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.