Etat czy samozatrudnienie. Która forma zatrudnienia jest lepsza?

Na rynku pracy coraz częściej można spotkać się z propozycją założenia własnej działalności gospodarczej zamiast zatrudnienia na etat. Czy taki model zatrudnienia przyjmie się?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Etat czy samozatrudnienie. Która forma zatrudnienia jest lepsza?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 sty 2016 19:05


Samozatrudnienie daje pracownikowi większą swobodę, a także możliwość uzyskania wyższych zarobków. Wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami jak np. brakiem prawa do urlopu. Co zatem lepsze? Umowa o pracę czy samozatrudnienie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy powinien poważnie się zastanowić i dokonać obliczeń tego, jaka forma współpracy jest dla niego korzystniejsza. Wiele osób podkreśla, że prowadząc własną działalność osiąga się wyższe zarobki. Nie można jednak zapominać o tym, że taka forma zatrudnienia niesie za sobą konieczność opłacania ZUSu i podatków.

W przypadku pracodawcy, koszt zatrudnienia pracownika jest dużo większy niż w przypadku nawiązania z nim na zasadach firma-firma. Jest on bowiem zobowiązany do opłacania ZUSu i prowadzenia pełnej dokumentacji kadrowej pracownika. Nie ma więc wątpliwości, że forma nawiązania współpracy z osobą prowadzącą jednoosobową firmę jest dla pracodawcy korzystniejsza.

Nie jest to jednak wyłącznie korzyść jednostronna, często opłaca się ona także pracownikowi. Może on bowiem zaoszczędzić przede wszystkim ze względów podatkowych np. poprzez wpisanie wydatków związanych z wykonywaną pracą w koszty swojej działalności.

Czytaj też: PIP zamieni umowy cywilnoprawne na etaty? "To wywróciłoby rynek pracy do góry nogami"

- Dodatkowo, prowadząc własną działalność można nawiązać współpracę z kilkoma podmiotami jednocześnie, dzięki czemu można osiągnąć wyższe wynagrodzenie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nawiązanie takiej współpracy jest możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej nie podpisało się z firmą, z którą współpracujemy klauzuli o zakazie konkurencji. W przypadku jej złamania pracownik będzie musiał zapłacić wysoką grzywnę - podpowiada Weronika Sierant, HR menedżer w firmie Smart MBC.

Niewątpliwą zaletą pracy w oparciu o umowę o pracę jest prawo do urlopu, które z zasady nie przysługuje osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Nie ma jednak takiego prawa, które zabraniałoby pracownikowi uregulowania kwestii wypoczynkowej z pracodawcą. Jeśli obie osoby wyrażą na to zgodę - pracownik może wziąć nawet więcej wolnego niż osoba zatrudniona na etat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

opinia 2017-02-07 23:03:03

Artykuł nie wnosi specjalnie nic konkretnego ponad to co wie każdy kto umie poruszać się po internecie i planuje założyć firmę ,bardziej należało by się skupić na możliwości osiągnięcia dotacji oraz konkretnych przepisach . Praca na etacie to jednak pewne bezpieczeństwo wynikające z prawa pracy .

Paweł 2016-01-15 09:18:27

Mało obiektywne spojrzenie i opierające się jedynie na podejściu- masz działkę- masz kasę, masz etat- cierp człowieku. Niestety prawda jest taka, że masz etat to możesz myśleć o jakiejkolwiek stabilizacji, a mając działkę mogą Cię zwolnić z dnia na dzień, co dla pracodawcy jest mega wygodne.