Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła. Pracę może stracić 4 tys. osób

Przepisy, które ograniczają budowę nowych wiatraków spowodowały, że ponad 99 proc. projektów zostało wstrzymanych. Pracę w branży może stracić 4 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła. Pracę może stracić 4 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 sie 2016 9:00


Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła. 99 proc. planowanych inwestycji może zostać niezrealizowanych, a pracę w branży może stracić 4 tys. osób.

Po miesiącu od wejścia w życie ustawy o budowie elektrowni wiatrowych branża podsumowała jej pierwsze skutki. Okazało się, że przepisy, które ograniczają budowę nowych wiatraków do miejsc, w których najbliższe zabudowania dzieli od nich odległość równa 10-krotności wysokości wiatraka, spowodowały, że 99,2 proc. projektów zostało wstrzymanych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Nawet 7 tys. miejsc pracy dla inżynierów w sektorze energii odnawialnej

Oznacza to, że polska energetyka wiatrowa zatrzyma się na poziomie ok. 5,6 tys. MW. Według szacunków ekspertów, możliwe, że zostanie zrealizowanych tylko ok. 0,5 MW nowych wiatraków, które mają pozwolenia na budowę. Dla porównania - całkowita moc elektrowni w Polsce wynosi ok. 36 tys. MW.

Ponadto do finansowej zapaści może doprowadzić branżę projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii, który ogranicza możliwość uzyskania subsydiów dla inwestorów. Bez nich działalność ta jest nieopłacalna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.