Elektrownia jądrowa da pracę tysiącom Polaków

- Bezpośrednie zatrudnienie na placu budowy dla jednego bloku jądrowego może średnio rocznie wynieść ok. 1500 osób, ale w okresie szczytu budowlano- montażowego zatrudnienie wzrasta do 4500 osób - mówi Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elektrownia jądrowa da pracę tysiącom Polaków

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

10 paź 2014 7:29


Jak podkreśla w rozmowie z wnp.pl Iwański, personel zatrudniony w bloku elektrowni jądrowej w trakcie jej eksploatacji to maksymalnie 800 osób, ale przy dwóch blokach jednej elektrowni zatrudnienie można ograniczyć do 1000-1200 osób.

Czytaj też: Nie mamy kadry świadomych techników, chętnych do pracy w elektrowni atomowej

W warunkach amerykańskich regułą jest, że 1000 osób - pracowników elektrowni jądrowej - implikuje stałe zatrudnienie kolejnych 5000 osób w sferze obsługi technicznej i usług na terenie bezpośrednio przylegającym do elektrowni.

Czytaj też: Brakuje wykwalifikowanych pracowników nadzorowania elektrowni atomowej

- Stworzenie rozwiniętego i kompetentnego zaplecza przemysłowego na bazie polskich przedsiębiorstw postoczniowych pozwoli na zatrudnienie kolejnych 5000 wysokokwalifikowanych specjalistów wykonujących specjalistyczną produkcję wielkogabarytowych modułów na rynku regionalnym (co najmniej europejskim) dla przemysłów: chemicznego, rafineryjnego, petrochemicznego, energetycznego i elektrowni jądrowych przez kolejnych kilkadziesiąt lat - dodaje Ziemowit Iwański.

Jak zapewnia, ok. 50 proc. wartości budowy elektrowni jądrowej można wykonać przy pomocy lokalnego przemysłu i lokalnych firm budowlanych.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.