wnp.pl

Elektrownia jądrowa da pracę tysiącom Polaków

0 0
Elektrownia jądrowa da pracę tysiącom Polaków
fot. PTWP

- Bezpośrednie zatrudnienie na placu budowy dla jednego bloku jądrowego może średnio rocznie wynieść ok. 1500 osób, ale w okresie szczytu budowlano- montażowego zatrudnienie wzrasta do 4500 osób - mówi Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.

Jak podkreśla w rozmowie z wnp.pl Iwański, personel zatrudniony w bloku elektrowni jądrowej w trakcie jej eksploatacji to maksymalnie 800 osób, ale przy dwóch blokach jednej elektrowni zatrudnienie można ograniczyć do 1000-1200 osób.

Czytaj też: Nie mamy kadry świadomych techników, chętnych do pracy w elektrowni atomowej

W warunkach amerykańskich regułą jest, że 1000 osób - pracowników elektrowni jądrowej - implikuje stałe zatrudnienie kolejnych 5000 osób w sferze obsługi technicznej i usług na terenie bezpośrednio przylegającym do elektrowni.

Czytaj też: Brakuje wykwalifikowanych pracowników nadzorowania elektrowni atomowej

- Stworzenie rozwiniętego i kompetentnego zaplecza przemysłowego na bazie polskich przedsiębiorstw postoczniowych pozwoli na zatrudnienie kolejnych 5000 wysokokwalifikowanych specjalistów wykonujących specjalistyczną produkcję wielkogabarytowych modułów na rynku regionalnym (co najmniej europejskim) dla przemysłów: chemicznego, rafineryjnego, petrochemicznego, energetycznego i elektrowni jądrowych przez kolejnych kilkadziesiąt lat - dodaje Ziemowit Iwański.

Jak zapewnia, ok. 50 proc. wartości budowy elektrowni jądrowej można wykonać przy pomocy lokalnego przemysłu i lokalnych firm budowlanych.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.