Eksperci ocenili kadencję Andrzeja Jakubiaka - ustępującego szefa KNF

0 0
Eksperci ocenili kadencję Andrzeja Jakubiaka - ustępującego szefa KNF
Andrzej Jakubiak (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Eksperci i politycy nie są zgodni w ocenie kończącego kadencję szefa KNF Andrzeja Jakubiaka.
• Niektórzy zwracają uwagę, że mimo światowego kryzysu finansowego udało się w Polsce utrzymać stabilność sektora bankowego.
• Inni wskazują na zaniechania w sprawie kredytów frankowych, polisolokat czy nadzoru nad rynkiem kapitałowym.

12 października upłynęła pięcioletnia kadencja dotychczasowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, którego zastąpił Marek Chrzanowski, powołany przez premier Beatę Szydło na kolejna 5-letnią kadencję. PAP spytała ekspertów i zajmujących się finansami polityków o ocenę dorobku szefa KNF.

Cezary Mech, współtwórca ustawy o KNF z 2006 roku, ocenia kadencję Andrzeja Jakubiaka negatywnie. "Ta kadencja była wyjątkowo nieudana, choć nie ma pewności, czy nie mogłoby być jeszcze gorzej" - mówi. "Kluczowe problemy trapiące rynek kapitałowy nie zostały rozwiązane, a niektóre nawet nie zostały właściwie zainicjowane" - dodaje.

Zwraca uwagę np. na kredyty frankowe, które "stanowią makroekonomiczne zagrożenie systemowe", a w przypadku których "nie udało się KNF-owi rozwiązać problemu". "Mimo że kierownictwo komisji składało się z osób personalnie odpowiedzialnych za cały problem ekspozycji frankowej" - mówi Mech, przyznając, że ma na myśli zastępcę Jakubiaka Wojciecha Kwaśniaka, przed powstaniem KNF generalnego inspektora nadzoru bankowego.

W opinii rozmówcy od początku można się było spodziewać ze względu na dysparytet stóp procentowych w Polsce i Szwajcarii, że w przypadku oczekiwanej zmiany kursu franka i osłabienia złotówki "ekspozycja zobowiązań w obcej walucie będzie bardzo silnie oddziaływać na dochody setek tysięcy osób". "Tu KNF nie zrobiła nic, bo nie doprowadziła do tego, by te zobowiązania zostały uzłotowione i to jak najwcześniej" - ocenia były wiceminister finansów.

Mech zwraca też uwagę na "brak uregulowań, dotyczących polisolokat", które były "produktem wyjątkowo nieczytelnym, udzielanym tylko w interesie instytucji je dystrybuujących".

Ekspert wskazuje na zaniechania nadzoru nad rynkiem OFE. Jego zdaniem komisja nie wykorzystywała posiadanych narzędzi aby inwestycje były wykonywane w interesie uczestników, godziła się na usunięcie minimalnej stopy zwrotu, doprowadzając do tego że wg opinii publicznej cały system stał się synonimem nadużyć - dodaje.

"Nie odnoszono się też do doniesień, które przeniknęły do opinii publicznej, a które dotyczyły rozmów podsłuchanych przez tzw. kelnerów" - komentuje Mech. "Efekt jest taki, że istnieje realna groźba rozkalibrowania całego system emerytalnego i powstania chaosu rozsadzającego finanse publiczne" - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.