Ekonomiści komentują najnowsze dane z rynku pracy. Jest dobrze?

- Ciepły październik odsunął w czasie sezonowy wzrost bezrobocia. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od czterech lat - twierdzą ekonomiści, dodając, ze jest nadzieja na dalszą poprawę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekonomiści komentują najnowsze dane z rynku pracy. Jest dobrze?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

25 lis 2014 18:27


Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu. To po części zasługa sprzyjających warunków meteorologicznych, które sprawiły, że prace sezonowe - np. w budownictwie, w październiku wciąż były prowadzone pełną parą.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: W październiku delikatny spadek bezrobocia

- Dobra pogoda - ciepły, pogodny październik - odroczył sezonowy wzrost stopy bezrobocia - twierdzi Łukasz Rozbicki, analityk MM TFI. To jednak nie jedyny powód - ożywienie gospodarcze zaznacza coraz wyraźniej swój wpływ na rynek pracy - ostatnio tak niską stopę bezrobocia notowaliśmy w listopadzie 2009 roku.

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole są nadzieje, na dalszą poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach.

Czytaj też: Raj w Polsce? Bezrobocie spada, a wynagrodzenia rosną

- Oczekujemy dalszego umiarkowanego spadku stopy bezrobocia oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia liczby bezrobotnych będzie wzrost inwestycji przedsiębiorstw spowodowany potrzebą zwiększenia mocy produkcyjnych - mówi Borowski.

- W październiku stopień ich wykorzystania w przemyśle wyniósł 78,5 proc. i był najwyższy od października 2008 r. To oznacza, że firmy będą raczej myślały o zatrudnianiu kolejnych pracowników niż o ich zwalnianiu. Relacja zgłaszanych nowych ofert pracy do liczby osób deklarowanych przez przedsiębiorstwa do zwolnienia utrzyma się na wysokim poziomie - we wrześniu br. wyniosła ona 5,2 - twierdzi ekonomista CA.

Cały tekst znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.