EEC 2016: Łatwiej rekrutować pracowników, którzy identyfikują się z firmą. Dlatego warto ich przeszkolić

0 0

– Jeśli trzyma się wszystkich, problem jest duży. Lepiej zatrudniać tylko tych, którzy rozumieją idee firmy – jest łatwiej – powiedział Marek Śliboda, prezes firmy Marco.

EEC 2016: Łatwiej rekrutować pracowników, którzy identyfikują się z firmą. Dlatego warto ich przeszkolić
Marek Śliboda (fot.gliwice.eu)

– Wpisaliśmy CSR w rdzeń ideologiczny firmy. Rekrutujemy wyłącznie osoby, które to rozumieją. Muszą one mieć silnie rozwinięte umiejętności miękkie – powiedział Marek Śliboda.

Tłumaczy, że firmie łatwiej wybierać ludzi do pracy niż zmieniać ludzi, którzy pracują – trudno zmienić człowieka, który nie wierzy w pomoc. Łatwiej rekrutować tylko tych, którzy naturalnie się z nią identyfikują.

– Niestety, brakuje odpowiedniego systemu edukacji, która promowałaby CSR. Wzięliśmy więc sprawy w swoje ręce i prowadzimy projekt edukacyjny w szkołach. Chcemy stworzyć i przeszkolić przyszłych menedżerów, właścicieli, dyrektorów i pracowników, którzy mieliby CSR zapisany w genach – mówił.

Opowiedział o swojej niedawnej lekcji CSR w szkole.

– Zapytałem 8 osób, czy woleliby wesprzeć projekt związany ze zdrowiem lub życiem czy kółko szachowe. Dwie osoby wybrały szachy. Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi, bo było dla mnie oczywiste, że zdrowie i życie są ważniejsze. Było im po prostu bliżej do szachów niż do chorych i sądzę, że mówili poważnie. My jednak mamy tak niszową ideologię, że te dwie osoby nigdy nie zostałyby u nas zatrudnione, niezależnie od wykształcenia – powiedział

Czytaj też: Dla pracodawców dyplom wciąż jest warunkiem zatrudnienia. Chociaż nie każdy

– W firmach kompetencje są zwykle najważniejsze. U nas – cechy charakteru. Merytoryka jest wtórna, bo może zmienić tylko tyle, że staniemy się globalną firmą nie za 75 tylko 50 lat. Zamiast tego wolimy mieć pracowników, którzy w 100 proc. identyfikują się z celem – wyjaśnił

Zdaniem prezesa, jeśli trzyma się wszystkich pracowników, problem jest duży. Jeśli tylko tych, którzy rozumieją idee – jest łatwiej.

Artykuł powstał podczas panelu "Polityka odpowiedzialności społecznej w strategiach firm", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.