Edu-recruitment: Nowy trend w rekrutacji także wśród specjalistów i menedżerów

0 0
Edu-recruitment: Nowy trend w rekrutacji także wśród specjalistów i menedżerów
Popularny na Zachodzie edu-recruitment – rekrutacja za pomocą edukacji – jest coraz częściej stosowany przez polskich HR-owców. (Fot. Flickr/Apps for Europe, lic. CC BY 2.0)

Zazwyczaj firmy oferują szkolenia zatrudnionym, by podnieść ich kwalifikacje. W przypadku edu-recruitment została odwrócona kolejność – kandydaci najpierw przechodzą przez szkolenia, dopiero później zostają przyjęci do pracy.

Popularny na Zachodzie edu-recruitment – rekrutacja za pomocą edukacji – jest coraz częściej stosowany przez polskich HR-owców. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się, by pozyskać sprofilowanych kompetencyjnie i zaangażowanych absolwentów czy młodych pracowników z krótkim doświadczeniem zawodowym. Za pomocą staży, praktyk czy sponsorowanych kierunków firmy dopasowują umiejętności młodych do swoich potrzeb.

– Często tak jest, że studia dedykowane, organizowane przez dane przedsiębiorstwo stają się kuźnią talentów dla poszczególnych sektorów czy bezpośrednio konkretnych firm. W ten sposób pracodawcy mogą docierać do najbardziej utalentowanych i zaangażowanych osób. Jeżeli ktoś już w czasie edukacji wyróżnia się, będzie pewnie pierwszą osobą, która na późniejszym etapie otrzyma propozycję szerszej współpracy – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– Takie procesy obserwujemy szczególnie w tych branżach, które są deficytowe na polskim rynku. Powstają kierunki studiów związane z szeroko rozumianym sektorem informatycznym, są specjalne uczelnie, które kształcą specjalistów do sektora motoryzacyjnego czy automotive – dodaje Inglot.

Przykładów nie trzeba daleko szukać.  Anwil, Wielton, Volkswagen, Sitech, Winkelmann i Vorwerk Dichtungsysteme to tylko niektóre spółki, które posiadają klasy patronackie w średnich szkołach. Natomiast Solaris Bus & Coach, Phoenix, Volkswagen, Blum, Beiersdorf Manufacturing Poznań czy Wielton to firmy, które patronatem objęły specjalizacje na studiach.

Edu-recruitment dla specjalistów

Edu-recruitment działa również na poziomie specjalistycznym. Jak podkreśla Małgorzata Stanik, ekspert rynku pracy Antal w obszarze SSC/BPO, metoda ta pomaga w dotarciu do określonej grupy docelowej i zachęceniu potencjalnych kandydatów do danego miejsca pracy – nie jest to rekrutacja na konkretne stanowisko. Trzeba również pamiętać, że w tym przypadku nie wystarczy standardowe szkolenie. By przyciągnąć najlepszych z najlepszych, HR-owcy muszą się postarać.

– Na poziomie specjalistycznym narzędzia edu-recruitment muszą być bardzo konkurencyjne, jak np. prestiżowe szkolenia z bieżących tematów i innowacji. By przyciągnąć na szkolenie zajętych i rozchwytywanych na rynku pracy specjalistów lub menedżerów, trzeba zainwestować w jego atrakcyjną formę, unikalną ekspercką tematykę czy znanego prowadzącego, co może wiązać się z wysokimi kosztami takich działań – ocenia Stanik.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.