Dziś przesłuchania ostatniej trójki kandydatów do zarządu spółki TVP

Rada Nadzorcza TVP przesłuchała dziewięciu z dwunastu kandydatów zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu do zarządu spółki. Dziś (27 maja) odbędą się przesłuchania ostatnich osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziś przesłuchania ostatniej trójki kandydatów do zarządu spółki TVP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 8:02


Stanisław Wójcik i Sławomir Zieliński zostali przesłuchani przez Radę Nadzorczą TVP w ostatnim etapie konkursu, który wyłoni prezesa i zarząd TVP. W środę (27 maja) odbędą się przesłuchania ostatnich trzech kandydatów, w tym obecnego prezesa - Juliusza Brauna.

Do tej pory, w ciągu dwóch dni przesłuchań, Rada wysłuchała dziewięciu z dwunastu kandydatów zakwalifikowanych do finałowego etapu konkursu. Byli to: Janusz Daszczyński, Piotr Gaweł, Zbigniew Jasiewicz, Jarosław Pachowski, Wiesław Rola, Urszula Rzepczak, Iwona Schymalla, Stanisław Wójcik i obecny członek zarządu - Sławomir Zieliński.

W środę przed RN zaprezentuje się ostatnia trójka zakwalifikowanych: Marian Zalewski oraz dwóch członków obecnego zarządu - Bogusław Piwowar i aktualny prezes Juliusz Braun.

Decyzję o wyborze dwunastki uczestników przesłuchań, RN TVP podała 18 maja. Lista kandydatów wzbudziła liczne zastrzeżenia, m.in. Obywateli Kultury. W liście skierowanym m.in. do resortu kultury, skarbu oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protestowali oni przeciw niedopuszczeniu do niego m.in.: ustępującej dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz; twórcy TVP Kultura i byłego wiceministra kultury Jacka Wekslera; oraz byłego dziennikarza i szefa oddziału polskiego BBC Roberta Kozaka . Ich zdaniem podjęcie takiej decyzji w trybie niejawnym jest niedopuszczalne, i świadczy o znacznym upolitycznieniu spółki.

Wymienieni kandydaci zorganizowali w środę konferencję prasową, podczas której apelowali o poddanie społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych. Z kolei w piątek wystosowali do RN list, w którym domagają się upublicznienia ich pisemnych wypowiedzi. Swoje zaniepokojenie eliminacją ludzi środowiska kultury już na tym etapie konkursu na władze TVP, wyraził również prezydent Bronisław Komorowski. Protest Obywateli Kultury poparli także Obywatele Nauki.

Jak poinformował członek RN TVP prof. Tadeusz Kowalski, na wniosek jego oraz wiceprzewodniczącego Leszka Rowickiego Rada odbyła w poniedziałek posiedzenie, na którym miała rozważyć dołączenie do wytypowanej pierwotnie dwunastki, dodatkowych kandydatów, ponieważ warunki konkursu dopuszczały do udziału w przesłuchaniach maksymalnie piętnastu uczestników. Nie zdradził jednak, czy chodziło o Agnieszkę Odorowicz, Jacka Wekslera lub Roberta Kozaka.

Jednak jak poinformowała w poniedziałek po południu koordynator Centrum Informacji TVP Joanna Stempień-Rogalińska, Rada Nadzorcza nie zdecydowała się na taki krok.

Podobał się artykuł? Podziel się!
TVP

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Renata 2015-05-28 13:12:19

Ustawka i śmieszne przesłuchania, brak kompetencji w wypowiedziach kandydatów, skandal jak jesteśmy okradani z dobra publicznego jakim jest TVP. Dziennikarze którzy mają relacjonować wystąpienia kandydatów, pod kluczem zamknięci , przeszukiwani , odebrano im telefony , komputery , mogą mieć kartkę i długopis- taka jest jawność w Spółce Skarbu Państwa!!!