Dziewiątka chętnych na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Dziewięć osób - dyrektorzy, dyrygenci i menedżerzy - zgłosiło swoje oferty w konkursie na dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Nowego szefa placówki poznamy najprawdopodobniej w lutym 2015 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziewiątka chętnych na stanowisko dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lis 2014 21:05


Konkurs został ogłoszony po tym jak marszałek województwa odwołał w sierpniu z tego stanowiska Roberto Skolmowskiego. Zarząd województwa wypowiedział mu umowę z powodu złej sytuacji finansowej placówki. Po zleconym przez władze samorządowe województwa audycie finansowym okazało się, że placówka ma ponad 5 mln zł długu i utraciła płynność finansową.

Jak powiedział dyrektor departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku Anatol Wap, kandydaci swoje oferty mogli składać do 31 października, ale ponieważ jest to konkurs ogólnopolski, czekano jeszcze na zgłoszenia wysłane pocztą.

Czytaj też: Menedżer czy artysta. Kto lepszy w roli dyrektora instytucji kultury?

Wśród kandydatów jest m.in. pełniący obowiązki dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, kierownik muzyczny placówki Michał Klauza, dyrygent Opery Kameralnej w Warszawie Zbigniew Graca czy dyrektor orkiestry kameralnej Sinfonietta Polonia Janusz Powolny.

Wap powiedział, że spodziewał się, iż konkurs będzie cieszył się większym zainteresowaniem. Ale - jak podkreślił - na razie nie może ocenić kandydatów, bo znane są tylko nazwiska, a ich oferty zostaną otwarte dopiero po powołaniu komisji konkursowej.

Ta ma zostać zwołana przez nowy zarząd województwa - zapowiedział w ubiegłym tygodniu na ostatniej sesji sejmiku tej kadencji marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Czytaj też: Praca w kulturze raczej dla sztuki, niż dla pieniędzy...

Ocenił też, że trzymiesięczne zarządzanie operą przez Tanajewskiego "pozytywnie odbiły się na budżecie placówki". Dodał, że placówka nie generuje już długów i nie będzie potrzebowała wsparcia finansowego ze strony budżetu województwa. Mówił, że zadaniem nowego dyrektora będzie opracowanie planu zredukowania zadłużenia, które ma obecnie opera.

Kandydaci na dyrektora w ramach konkursu musieli też złożyć koncepcję funkcjonowania opery pod względem programowym, organizacyjnym i finansowym na trzy sezony artystyczne.

W warunkach konkursowych znalazły się zapisy, że kandydaci powinni posiadać wykształcenie wyższe (preferowane będą prawo, ekonomia i zarządzanie), co najmniej trzyletni staż pracy w dziedzinie kultury i pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz doświadczenie w pozyskiwaniu środków, przede wszystkim z UE.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.