Dziennikarze zwolnieni za relacjonowanie antyrządowych demonstracji

0 0
Dziennikarze zwolnieni za relacjonowanie antyrządowych demonstracji

- Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) ogłosił, że w Turcji pod presją rządu około 60 dziennikarzy zostało pozbawionych pracy, ponieważ uczestniczyli w relacjonowaniu antyrządowych demonstracji przeciwko cenzurze i "wyciszaniu" krytycznych informacji.

Komunikat Komitetu wymienia nazwiska 22 dziennikarzy wyrzuconych z pracy i 37 zmuszonych do złożenia rezygnacji za to, że w swych informacjach i artykułach pisali o antyrządowych protestach w stambulskim parku Gezi w czerwcu ubiegłego roku.

"Rząd starał się cenzurować medialną obsługę delikatnych wydarzeń, groził zamykaniem sieci społecznościowych, a w pewnym przypadku zainspirował w jednej z sieci nagonkę na dziennikarza" - głosi komunikat CPJ.

Wydarzenia w parku Gezi, które rozpoczęły się w maju 2013 roku, pokazały, że ogromna część tureckich mediów bardzo się pilnuje, aby nie rozzłościć rządu; potwierdziła to ostatnio sieć społecznościowa HaberTurk, która napisała o "nieustannych naciskach" ze strony rządu premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan sam przyznał ostatnio, że telefonował do jednej z tureckich stacji telewizyjnych z Maroka, gdzie przebywał z wizytą, domagając się, aby nie emitowała wypowiedzi pewnego opozycyjnego polityka.

CPJ przypomina w komunikacie, że w Turcji przebywa w więzieniach co najmniej 40 dziennikarzy. Są to w większości Kurdowie, którym zarzuca się, że informowali w mediach o działaniach kurdyjskiej partyzantki.

Liczba więzionych dziennikarzy sprawia od dwóch lat - podkreśla CPJ - że Turcja bije pod tym względem światowe rekordy.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.