Dużo pracy dla menedżerów ds. eksportu. Pensja nawet 15 tys. zł

• Szczególnie duże zapotrzebowanie na menedżerów ds. eksportu można zauważyć w branży FMCG.
• Chrapkę na polskich handlowców mają jednak nie tylko rodzime firmy, które chcą podbić zagraniczne rynki, ale i firmy z Europy Zachodniej.
• Menedżer ds. eksportu może liczyć nawet na pensję w wysokości 15 tys. zł brutto miesięcznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dużo pracy dla menedżerów ds. eksportu. Pensja nawet 15 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 lip 2016 17:15


Szczególnie silne zapotrzebowanie na menedżerów ds. eksportu obserwujemy w branży FMCG. - Polskie produkty zaczęły być lepiej postrzegane za granicą, dlatego coraz więcej rodzimych firm szuka możliwości rozwoju swojego biznesu poza Polską. Branża FMCG należy do jednej z najbardziej konkurencyjnych na rynku, charakteryzuje się dużą dynamiką i innowacyjnością we wprowadzaniu nowej oferty - mówi Monika Wojciechowska, ekspert rynku pracy FMCG w Antal Sales & Marketing.

- Stanowiska menedżerów ds. eksportu w strukturach firm funkcjonują już od dłuższego czasu, jednak od połowy 2015 r. widoczne jest szczególne zainteresowanie pracownikami posiadającymi lub otwartymi na zdobywanie doświadczenia na rynkach międzynarodowych – dodaje Wojciechowska.

Na stanowiska związane z eksportem poszukiwane są osoby, które pracując na rodzimym rynku wykazały się skutecznością w realizacji celów sprzedażowych oraz pozyskiwaniu nowych klientów poprzez efektywne rozmowy handlowe i negocjacje.

Bez języków obcych ani rusz

Kluczowa jest znajomość języków obcych. Poziom biegłości w języku angielskim to obowiązkowe minimum, natomiast płynne posługiwanie się drugim, a nawet trzecim językiem to bardzo duży atut. Jakie języki są w cenie? Znaczenie ma tu postępująca zmiana w strukturze geograficznej eksportu. Traci na znaczeniu rosyjski, zyskuje niemiecki.

- Intensywna do niedawna ekspansja na rynki wschodnie zwolniła ze względu na obecną sytuację polityczną, dlatego producenci poszukują nowych rynków zbytu. Polskie firmy są bardzo zainteresowane rozwojem biznesu w Europie Zachodniej, szczególnie w krajach Beneluksu, a także w krajach skandynawskich. W kręgu zainteresowań była także Wielka Brytania, jednak po referendum w sprawie Brexit trudno jest patrzeć optymistycznie na obecność polskich firm na tamtejszym rynku – komentuje Wojciechowska z Antal Sales & Marketing.

Menedżer gotowy na relokacje

Podjęcie pracy na stanowisku menedżera ds. eksportu wiąże się z deklaracją mobilności. Wielu specjalistów i menedżerów traktuje relokację zagraniczną jako atrakcyjną możliwość połączenia kariery z poznaniem nowego zakątka świata. Handlowcy, dla których pobyt stały poza krajem nie wchodzi w grę, mogą rozważyć objęcie stanowiska koordynującego eksport na poziomie międzynarodowym stacjonarnie z Polski. Takie wakaty wymagają jednak specyficznego doświadczenia, ponieważ najczęściej pojawiają się w sektorze technicznym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.