Drastyczny wzrost. Prawie co trzeci Polak chciałby wyemigrować za pracą

Ponad dwa razy więcej czynnych zawodowo Polaków niż przed rokiem chciałoby wyemigrować w poszukiwaniu pracy. Gdzie? Przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Dużo mniej popularne są w tym roku USA - wynika z raportu Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Drastyczny wzrost. Prawie co trzeci Polak chciałby wyemigrować za pracą

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 kwi 2013 13:06


Niemcy to nadal najpopularniejszy kierunek wyjazdów zarobkowych Polaków. Na kolejnym miejscu znajdują się Wielka Brytania oraz Skandynawia (Norwegia, Szwecja, Dania). W 2012 roku popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej były także USA, które obecnie nie cieszy się taką popularnością. Liczba chętnych do wyjazdu „za pracą" wzrosła aż 2,5 krotnie w stosunku do poprzedniego roku, mimo że bezrobocie od zeszłego roku zwiększyło się jedynie o ok. 1,5 proc.

- Potwierdziły się nasze zeszłoroczne przewidywania, że do wzrostu chętnych do wyjazdu za granicę potrzeba, aby Polacy dowiedzieli się, jak wyjechać i sobie poradzić na obczyźnie. Niektórzy znajomi i krewni już wrócili z nową porcją porad dla tych, którzy rozważają wyjazd. Podjęciu decyzji o wyjeździe sprzyja także ogólna niestabilność zatrudnienia, która często dotyka nisko wykwalifikowanych pracowników - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service S.A.

Znaczny wzrost zainteresowania wśród mężczyzn - z 15 proc. do aż 36 proc. - potwierdza dominujący trend, że to właśnie mężczyźni najczęściej decydują się na samodzielny wyjazd. Kobiety zazwyczaj dołączają do swoich mężczyzn, którzy już odnaleźli się w nowym kraju.

Coraz więcej osób w wieku 18-45 lat jest skłonnych do pracy za granicą. Co ciekawe, nadal największą grupą gotową do emigracji są osoby w wieku 45-54 lat. - Około jedna piąta respondentów do 54 roku życia bierze pod uwagę podjęcie zatrudnienia poza Polską. To niepokojące dane, ponieważ wyjazd tylu osób w wieku produkcyjnym, byłby dla Polski ogromną stratą - tłumaczy Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Bezrobotni z terenów wiejskich oraz małych miejscowości są otwarci na nowe doświadczenia zawodowe poza krajem. U osób z wyższym wykształceniem - mimo znacznego bezrobocia, wyjazd za granicę nie jest oczywistym krokiem, ponieważ zazwyczaj wiąże się on z przekwalifikowaniem. Wykonywanie pracy wymagającej niskich kompetencji, pomimo atrakcyjnego wynagrodzenia - nie jest kuszącą perspektywą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

12 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marek 2013-08-10 19:25:23

Mam nadzieję, że młodzi wyjadą z tego kraju. Starsze pokolenie odejdzie i będzie można coś z tym krajem zrobić.

raf 2013-04-17 08:53:00

ten kraj to porażka totalna sami złodzieje a tego tuska to powinni dawno na pal na bić w ciagu dwóch lat powiekszyl dziurę budżetową dwukrotnie je******* państwo policyjne

bosman 2013-04-16 09:08:14

Ja już mam 55 więc szanse bardzo małe ,nas oszukali ,bo się daliśmy, Wiedzieliśmy jakie są realia ,a z lenistwa ,,wierzyliśmy '' w niczym nie poparte obietnice poszczególnych rządów. Wy Młodzi nie wierzcie w obiecanki. Historia tego kraju wyraźnie pokazuje ,że zawsze było kłamstwo, uciekajcie stąd tam gdzie chleb !!! Tam Wasz Kraj !!! Tu nie będzie już nic,bo już wszystko rozkradli i sprzedali. Takie jest moje 55 letnie doświadczenie.