Doświadczenie kontra świeże spojrzenie. Oto dylemat rekruterów

0 0

Stary wyga czy nieopierzony żółtodziób – co lepsze? Wielu pracodawców zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się nad wyborem między pracownikiem z długoletnim stażem a stażystą.

- Doświadczony pracownik to wiedza i możliwość wsparcia organizacji w zasadzie natychmiast po dołączeniu do zespołu -  zauważa Leszek Wolany ze szkoły programowania Coders Lab.

Jest to niezaprzeczalna wartość. Niestety z punktu widzenia pracodawców doświadczeni specjaliści najczęściej oczekują zarobków kilkukrotnie wyższych od osób dopiero wchodzących na rynek pracy.

Z tego też powodu wiele firm woli stawiać na ludzi młodych, którym oferuje staż. Należy jednak pamiętać, że stażysta zwykle musi się jeszcze wielu rzeczy nauczyć i na pierwszym etapie potrzebuje pomocy. Konieczne jest przydzielenie takiemu pracownikowi opiekuna, który będzie poświęcał mu uwagę i go wdrażał. Nie każda firma jest w stanie sobie na to pozwolić.

Czytaj też: CodersLab: W 6 tygodni kształcą programistę

- Z drugiej strony początkujące osoby nie mają nawyków pracowniczych, które mogłyby się nam nie podobać. Możemy więc dane nawyki prawie dowolnie kształtować, a także rozwijać dokładnie te kompetencje, które są nam potrzebne – stwierdza ekspert.

Wybierając między pracownikiem z doświadczeniem a stażystą, musimy zatem pamiętać, że obaj mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji na pewno warto postawić sobie zasadnicze pytanie: czy potrzebujemy specjalisty na już, czy też mamy czas, aby zainwestować w osobę niedoświadczoną?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.