Doświadczenie kontra świeże spojrzenie. Oto dylemat rekruterów

Stary wyga czy nieopierzony żółtodziób – co lepsze? Wielu pracodawców zadaje sobie to pytanie, zastanawiając się nad wyborem między pracownikiem z długoletnim stażem a stażystą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Doświadczenie kontra świeże spojrzenie. Oto dylemat rekruterów

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

17 sie 2016 15:46


- Doświadczony pracownik to wiedza i możliwość wsparcia organizacji w zasadzie natychmiast po dołączeniu do zespołu -  zauważa Leszek Wolany ze szkoły programowania Coders Lab.

Jest to niezaprzeczalna wartość. Niestety z punktu widzenia pracodawców doświadczeni specjaliści najczęściej oczekują zarobków kilkukrotnie wyższych od osób dopiero wchodzących na rynek pracy.

Z tego też powodu wiele firm woli stawiać na ludzi młodych, którym oferuje staż. Należy jednak pamiętać, że stażysta zwykle musi się jeszcze wielu rzeczy nauczyć i na pierwszym etapie potrzebuje pomocy. Konieczne jest przydzielenie takiemu pracownikowi opiekuna, który będzie poświęcał mu uwagę i go wdrażał. Nie każda firma jest w stanie sobie na to pozwolić.

Czytaj też: CodersLab: W 6 tygodni kształcą programistę

- Z drugiej strony początkujące osoby nie mają nawyków pracowniczych, które mogłyby się nam nie podobać. Możemy więc dane nawyki prawie dowolnie kształtować, a także rozwijać dokładnie te kompetencje, które są nam potrzebne – stwierdza ekspert.

Wybierając między pracownikiem z doświadczeniem a stażystą, musimy zatem pamiętać, że obaj mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji na pewno warto postawić sobie zasadnicze pytanie: czy potrzebujemy specjalisty na już, czy też mamy czas, aby zainwestować w osobę niedoświadczoną?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.