Dobry szef: Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Oto 4 najważniejsze rzeczy

0 0
Dobry szef: Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Oto 4 najważniejsze rzeczy
Wybierając pracę warto sprawdzić, czy dana firma znajduje się w rankingach najlepszych pracodawców (fot.fotolia)

• Pierwsze kroki na rynku pracy są często najważniejsze.
• To do jakiej firmy trafimy na początku drogi zawodowej, determinuje dalszy ciąg naszej kariery.
• Zanim zdecydujemy się na aplikowanie do danej firmy, warto zastanowić się i sprawdzić, czy jest ona faktycznie potencjalnym, wymarzonym pracodawcą.

Rynek pracy w Polsce konsekwentnie ewoluuje, zmieniając się z rynku pracodawcy na tzw. rynek pracownika. W efekcie, coraz częściej to właśnie pracownik ma możliwość „przebierania” w ofertach rekrutacyjnych. Na co warto więc zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy?

Pracownik prawdę ci powie

Zanim zdecydujemy się na wysyłkę CV do danej firmy, warto zapoznać się z jej historią, pozycją na rynku i dotychczasowymi osiągnięciami. Sprawdźmy, czy profil działalności organizacji faktycznie odpowiada naszym kompetencjom oraz zainteresowaniom. Przede wszystkim spróbujmy się jednak dowiedzieć, czy przedsiębiorstwo, do którego chcemy aplikować jest dobrym pracodawcą. W jaki sposób to zrobić?

Czytaj też: Zły szef: Takie zachowanie pracodawcy powinno niepokoić

- Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat firmy są zwykle jej obecni oraz byli pracownicy. To od nich możemy dowiedzieć się, jak realnie pracuje się w danej organizacji, jak wygląda kwestia rotacji w zespole, współpraca z kadrą zarządzającą, czy ogólne warunki pracy. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że część z uzyskanych informacji nie będzie obiektywna. Warto też poszukać, czy dana firma znajduje się w rankingach najlepszych pracodawców, czy ma dedykowaną zakładkę bądź stronę poświęconą karierze oraz co na jej temat można znaleźć w mediach społecznościowych lub na forach - mówi Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent.

Nie samą pensją żyje człowiek

Wynagrodzenie to wciąż główne kryterium wyboru pracodawcy, choć coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe. Często to właśnie benefity pracownicze są główną kartą przetargową w walce o najlepszych kandydatów. Dlatego, zarówno przez aplikacją, jak i w trakcie procesu rekrutacyjnego warto dowiedzieć się, jakie świadczenia przysługują pracownikom danej firmy i zastanowić się, na których z nich najbardziej nam zależy.

Coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe
Coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe

– Pracodawcy oferują dziś cały szereg coraz bardziej wyszukanych benefitów. Do tych najbardziej standardowych należą karnety sportowe, prywatna opieka medyczna czy bony pracownicze. Wśród najciekawszych pomysłów dostępnych na polskim rynku można, z kolei, wymienić masaże w miejscu pracy, indywidualną opiekę trenera i dietetyka, czy vouchery na przeżycia, np. skok ze spadochronem – mówi Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent oferującej benefity pracownicze w formie przeżyć.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • IMHO - w takiej sytuacji 95% pracodawców w Polsce to firmy nieuczciwe. Tyle mniej-więcej jest ofert bez podanej stawki. Obecnie szukam nowej pracy i ważne jest dla mnie właściwie wszystko co opisane w artykule. W pracy ważne są relacje, komfort, dobra atmosfera, przyzwoite pieniądze, odległość od domu, godziny pracy itp. A rankingi się często potwierdzają - mam znajomych pracujących w firmach, które są uwzględniane wysoko w rankingach "dobrych pracodawców" - wszyscy sobie chwalą. Dodatkowo - do takich firm ciężko się dostać, gdyby brali każdego zapewne byłoby kiepsko.
 • Rankingi nie mają żadnej wartości. Firma może traktować ludzi jak śmieci, a miejsce w rankingu sobie kupi bo tak to działa.
  Pierwszy sygnał o nieuczciwości pracodawcy to brak podanej wysokości wynagrodzenia w ofercie pracy.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.