Dobry start na rynku pracy. CV nie musi być puste

Zazwyczaj absolwenci szkół wyższych i młodzi adepci poszukujący pierwszej pracy nie mogą pochwalić się bogatym życiorysem w tym aspekcie. To nie dyskwalifikuje kandydata w oczach pracodawcy. Ważne jest jednak zaakcentowanie tych elementów, które zaintrygują rekrutera.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobry start na rynku pracy. CV nie musi być puste

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

25 wrz 2014 10:43


Ukończone studia wyższe oraz mile widzianych przez pracodawców studiów podyplomowych, są bardzo cenionym punktem w życiorysie kandydatów. Pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na ukończony kierunek, ale także na profil uczelni, dlatego warto podkreślić go w CV. Dodatkową informacją dla rekrutera może być wpisanie tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Czytaj też: Karierę warto rozpocząć już na studiach

Podkreślenie doświadczeń

- Kandydaci często pomijają istotne fakty ze swojego życia, uważając że są to informacje niewarte opisywania w CV. Wręcz przeciwnie - pokazują one pracodawcy stopień zaangażowania oraz motywacji pracownika. Bezpłatne praktyki, udział w inicjatywach obywatelskich czy członkowstwo w organizacjach szkolnych lub studenckich to cenne doświadczenie, którym można pochwalić się rekruterowi - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Czytaj też: Młodzi bardzo boją się bezrobocia

- Nie warto wstydzić się także prac dorywczych czy sezonowych, nawet jeśli były to mało rozwojowe zajęcia. Jeśli wiązały się np. z wyjazdem za granicę, to sygnał dla firmy, że pracownik miał okazję podnieść swoje kompetencje językowe - dodaje Majewska.

Aktywność w internecie

Globalna sieć daje mnóstwo możliwości. Można ją wykorzystać prowadząc bloga czy udzielając się na forach dyskusyjnych. Jeśli aktywności są związane z określoną branżą lub zawodem - warto wspomnieć o nich w życiorysie. Pracodawcy doceniają takie formy aktywności, świadczące o zaangażowaniu i umiejętności formułowania swoich poglądów.

Opis mocnych stron

Wielu kariery osób na początku kariery, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest skupienie się na swoich zaletach i predyspozycjach. Podkreślenie tych najbardziej nietypowych umiejętności sprawia, ze kandydat jest postrzegany jako bardziej zmotywowany i utalentowany - zauważa Małgorzata Majewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.