Dlaczego warto zatrudniać osoby po pięćdziesiątce?

0 0
Dlaczego warto zatrudniać osoby po pięćdziesiątce?
- Większy udział osób 50+ na rynku pracy jest niezbędny do wypełnienia luki w zasobach ludzkich – dodaje Hanna Listek. (Fot. Shutterstock)

Istnieje wiele negatywnych stereotypów na temat pracowników 50+. Zarzuca się im brak kompetencji w zakresie obsługi nowoczesnych technologii, wolniejsze przyswajanie nowych umiejętności oraz obawę przed zmianami. Tymczasem obecni 50-latkowie posiadają szereg zalet, które wyróżniają ich na rynku pracy.

Z badań wynika jednak, że ponad 80 proc. przedsiębiorców prowadzi rekrutację w grupie wiekowej 50+. Równocześnie, w blisko 43 proc. firm stanowią oni niewielki odsetek pracowników. Tymczasem obecni 50-latkowie posiadają szereg zalet, które wyróżniają ich na rynku pracy.

Czytaj też: Młodzi szybciej awansują i częściej dostają podwyżkę niż osoby 50+

- Blisko 56 proc. przedsiębiorców przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że osoby po 50-tce mają kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia. Musimy jednak zacząć przyzwyczajać się do myśli, że pracowników w tym przedziale wiekowym będzie coraz więcej. Demografii nie uda nam się oszukać. Społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie i coraz trudniej będzie nam zastępować kolejne generacje. Do 2050 roku 40 proc. społeczeństwa będzie po 60-tce - komentuje Hanna Listek, dyrektor zarządzająca spółki Polski HR.

Czytaj też: BPO tylko dla młodych? Sektor sięga po pracowników 50+

- Zarówno pracodawcy, potencjalni pracownicy, jak i HR-owcy stoją przed wielkim wyzwaniem. Nie możemy pozwolić na sytuację, w której 50-latek traci pracę i nie ma dla niego zajęcia. Na emeryturę jest zdecydowanie za wcześnie, a są to osoby w pełni sił. Osoby 50+ często nie są po prostu brane pod uwagę przy rekrutacji, a doskonale mogłyby uzupełnić zespół czy to w biznesie czy usługach lub pracy fizycznej. Większy udział osób 50+ na rynku pracy jest niezbędny do wypełnienia luki w zasobach ludzkich – dodaje Listek.

Eksperci Loyd wskazali 5 powodów, dla których przedsiębiorcy powinni zatrudniać pracowników 50+. Oto one.

Są zmotywowani

Motywacja pracowników 50+ jest często o wiele większa niż w przypadku ich młodszych kolegów. Bardziej angażują się oni w wykonywanie swoich obowiązków, nie tylko przez strach przed utratą pracy, ale także z chęci udowodnienia swojej wartości. W dodatku wbrew powszechnym stereotypom, rzadziej niż młodsi pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich. Jak się okazuje, unikanie pracy jest ściśle związane z poziomem satysfakcji z jej wykonywania.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Oczywiście, że warto zatrudniać takie osoby. Ludzie po 50 są doświadczeni, znają naprawdę swoją wartość i mogą wiele nauczyć młodych teoretycznie przygotowanych do życia ludzi...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.