Dlaczego tak trudno znaleźć pracę? Problemem jest CV

- Kandydaci nie odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Wiąże się to z tym, że nie potrafią odpowiednio pokazać swojego doświadczenia - mówi Sylwia Zadumińska z Mensys Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego tak trudno znaleźć pracę? Problemem jest CV

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

18 maj 2015 12:45


Co piąty badany (22%) uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Przeszkodą jest także duża konkurencja na rynku pracy (27%) oraz brak odpowiedzi ze strony potencjalnych pracodawców (25%). Może jednak nie zawsze potrafimy umiejętnie zaprezentować nasze mocne strony w CV?

Pracownicy nie mają aktualnego życiorysu

Badanie pokazało, że aż 74% Polaków aktywnych zawodowo nie ma aktualnego życiorysu. Okazuje się również, że regularne wprowadzanie zmian w CV i gotowość do rekrutacji idzie w parze z poziomem wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym częściej dostrzegamy potrzebę posiadania aktualnego dokumentu. Najbardziej „mobilni” na rynku pracy i przygotowani do procesu rekrutacji są młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat posiadają aktualne CV częściej niż te, które ukończyły 30 lat – 48% w stosunku do 5-35% w pozostałych grupach wiekowych.

- Na Pracuj.pl liczba zamieszczanych ogłoszeń regularnie rośnie, jest ich miesięcznie ponad 30 000. Jednak Polacy nie zawsze są świadomi, jak ważne w procesie rekrutacji jest właśnie CV. Powinniśmy zadbać, aby zawarte w przesyłanych dokumentach aplikacyjnych informacje były sprofilowane i dopasowane do konkretnego miejsca pracy i oferty, na którą odpowiadamy. CV jest naszą wizytówką i to właśnie dzięki niemu otwieramy sobie drogę do kariery zawodowej – opisuje Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

CV nie są dobrze przygotowane

Zdaniem badanych, pokazanie swoich mocnych stron w CV nie jest wcale takie trudne. Takiej odpowiedzi udzieliło 68% osób. Jednak czy rekruterzy uważają, że CV Polaków są dobrze przygotowane?

- Niestety najczęściej kandydaci nie odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Wiąże się to z tym, że nie potrafią odpowiednio pokazać swojego doświadczenia w CV. Niejednokrotnie, to właśnie rekruter musi znaleźć w przesłanym dokumencie, to co może stanowić realną wartość. Często bowiem, dopiero na pierwszym spotkaniu, okazuje się, że kandydat posiada wiele umiejętności, które w sposób szczególny go wyróżniają, ale niestety nie zostały umiejętnie przedstawione w CV – komentuje Sylwia Zadumińska z Mensys Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.