Dlaczego informatycy nie lubią rekruterów?

Dynamiczny rozwój sektora IT podtrzymuje wśród pracodawców popyt na specjalistów tej branży. Odwrotnie, niż ma to miejsce w innych gałęziach gospodarki, pracownicy IT rzadko korzystają z możliwości współpracy z rekruterem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego informatycy nie lubią rekruterów?

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

13 kwi 2013 15:48


Ciągły rozwój rynku informatycznego skutkuje niesłabnącym zapotrzebowaniem na pracowników tego sektora, przede wszystkim programistów i inżynierów IT. Specjaliści branży IT mają silną pozycję na rynku pracy, w związku z czym nie obawiają się utraty zatrudnienia czy też kłopotów w jego zdobyciu. Chętniej, niż przedstawiciele innych sektorów, decydują się na pracę kontraktową.

Częściej także rezygnują z dotychczasowych stanowisk nie tylko z powodu dążenia do poprawy swojego wynagrodzenia, lecz również zainteresowania innymi projektami oraz chęcią rozwoju. Wydawać by się zatem mogło, że pracownicy IT nie tracą wiele nie decydując się na współpracę z konsultantami firmy doradztwa personalnego, a zamiast pogoni kandydatów za pracą, jak ma to miejsce w innych branżach, mamy do czynienia z pogonią rekrutera za kandydatem.

Według ekspertów wyspecjalizowanej firmy doradztwa personalnego Experis, zajmującej się rekrutacją specjalistów oraz kadry zarządzającej w obszarach IT, inżynieria i finanse, można rozróżnić 2 rodzaje podejścia pracowników IT do rekruterów. Dla części kandydatów wzięcie udziału w rekrutacji prowadzonej przez agencję doradztwa personalnego stanowi standardowy etap każdego procesu ubiegania się o pracę.

Dla pozostałych to zbędna formalność, której muszą się poddać ze względu na brak innego wyboru, choć najchętniej by ten etap pominęli. To osoby, które z reguły znają swoją pozycję na rynku. Efektem ich postawy jest utrata potencjalnej, korzystnej oferty, lub też niewykorzystanie cennego wsparcia oferowanego przez rekrutra.

- Konsultant ds. rekrutacji jest pośrednikiem pomiędzy pracodawcą a zainteresowanym jego ofertą kandydatem, jego celem jest dbanie o korzyść obydwu tych stron, - mówi Agata Stawicka, przedstawiciel agencji doradztwa personalnego Experis, odpowiedzialna za rekrutację informatyków.

I dodaje:- Ubiegającemu się o pracę kandydatowi, rekruter bardzo często kojarzy się z osobą, która w procesie starania się o pracę spełnia funkcję dodatkowego ogniwa, jednak bez merytorycznej wiedzy technicznej. Tymczasem konsultanci z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego wychodzą poza łamy tego stereotypu. Doskonale znają branżę oraz rynek poruszających się w jej ramach pracodawców. Inaczej patrzą na potencjalnych kandydatów. Starają się być dla nich nie tylko partnerem do rozmów, ale również doradcą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.