Dlaczego banki zwalniają? Przez fuzje, technologie i oprocentowanie kredytów

0 0
Dlaczego banki zwalniają? Przez fuzje, technologie i oprocentowanie kredytów
Od końca 2011 r. do końca 2014 r. liczba pracowników sektora bankowego w Polsce skurczyła się o ponad 4 tys. osób. Fot. Pixabay

Czarne chmury zebrały się nad pracownikami sektora bankowego w Polsce. Szykują się gigantyczne zwolnienia. Powodem nie tylko fuzje.

W ostatnich miesiącach, jeśli mówiono o bankach, to głównie w kontekście kredytów we frankach. Czy te odbiją się nie tylko na kieszeniach frankowiczów, ale też banków, które udzielały kredytów w szwajcarskiej walucie?

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w zeszłym roku sektor bankowy miał 15 mld zł zysku, a kurs franka będzie oscylował w okolicach ok. 3,90 zł, libor będzie obniżony, to banki nie będą tracić – twierdzi dr Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego.

W jego opinii, jeśli banki będą decydowały się na szukanie oszczędności i cięcia etatów, to z zupełnie innych powodów, niż frank szwajcarski.

– Prędzej stanie się to przez obniżone stopy procentowe czy niższe opłaty za karty płatnicze, a także przez rozwój bankowości elektronicznej i otwieranie placówek typu smart – wyjaśnia. – W tym momencie sytuacja banków jest bardzo dobra, mają zyski i wszystko wskazuje na to, że tak będzie przez dłuższy czas – dodaje.

Żeby jednak te dobre wyniki utrzymać, banki nie wahają się zwalniać. Zupełnie niedawno, bo 4 marca, bank PKO BP ogłosił, że jeszcze w tym roku zwolni nawet 1065 osób. Z kolei w wyniku fuzji banku BGŻ i BNP Paribas, z pracą pożegna się ok. 1,8 tys. osób.

Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że bankowe fuzje to bankowe zwolnienia – kiedy w 2007 r. Pekao przejmował BPH, pracę straciło 2,5 tys. osób. Przejęcie w 2010 r. BZ WBK przez Santandera zakończyło się likwidacją 500 etatów. Wchłonięcie przez Getin Bank DnB Nord - 650 wypowiedzeń, a połączenie banków Raiffeisen i Polbank (dziś Raiffeisen Polbank) skutkuje zwolnieniem 800 osób.

Fuzje to jednak nie jedyny powód zmiany liczby pracowników w sektorze. Jak zauważa analityk Wojciech Boczoń w portalu Bankier.pl, w latach 2007-2009 banki inwestowały w sieć dystrybucji kredytów mieszkaniowych i zwiększały wówczas zatrudnienie. Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie udzielania kredytów mieszkaniowych i wycofanie kredytów w walutach pociągnęły za sobą konieczność restrukturyzacji sieci i zatrudnienia.

Inną kwestią jest rozwój bankowości mobilnej. Polacy coraz rzadziej odwiedzają bankowe oddziały. Jak wynika z danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich, żeby załatwić swoje sprawy – 12,6 mln Polaków korzysta aktywnie z bankowości internetowej, a 3,5 mln Polaków z bankowości mobilnej - wynika z kolei z danych zebranych przez PRnews.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.