wnp.pl

Demografia zmieni rynek pracy. Kto na tym straci?

0 0
Demografia zmieni rynek pracy. Kto na tym straci?

- Nikt nie oczekuje, by policjant do końca życia pracował w policji. Niech się przekwalifikuje. Bezemerytalnie - zachęca Maciej Bukowski, prezes Instytutu Studiów Strukturalnych, w rozmowie z Jackiem Ziarno.

- Jeśli prądy demograficzne się utrzymają, to w połowie wieku Polska będzie miała o 4,9 mln obywateli mniej niż dziś. Czy i nas czeka imigracja zarobkowa? Wiceminister pracy Jacek Męcina uważa, że mamy szansę zawczasu przygotować politykę imigracyjną zespoloną z integracją społeczną, czego skutecznie nie zrobiło właściwie żadne państwo Europy Zachodniej.

- Mamy trochę czasu, ale to nie takie proste. Wiele państw próbuje zadowalająco odpowiedzieć na pytanie: jakimi metodami integrować przybyszy ze społeczeństwem.

Chodzi też o wspólnotę języka: Francuzi uciekali się kiedyś do formuły "Nasi przodkowie Gallowie".

Ale w jaki sposób mieli na tej podstawie "asymilować" imigrantów z Maroka na przykład? W Norwegii czy Szwecji, zdawało się, że integracja z kulturą skandynawską jest silna - także dzięki oddziaływaniu tzw. przemocy symbolicznej, czyli systemowi edukacji, który starał się wtłoczyć - zwłaszcza imigracyjną młodzież - w skandynawskie systemy wartości.

I co? Widać, zwłaszcza ostatnio, poważne kłopoty, napięcia - i po stronie imigrantów, i autochtonów.

- Można podejrzewać, że do Polski imigrować będą ludzie z krajów ościennych. Czy wspólnota kulturowa tu pomoże?

- W Polsce już dziś przebywa na przykład 300-400 tys. Ukraińców, a grupa, która się regularnie styka z naszym rynkiem pracy, sięga miliona.

Polska polityka jest tu zbyt pasywna.

Ludzie o podobnym podłożu kulturowym zdecydowanie łatwiej się integrują. Można ich przyciągać (z rodzinami) w sposób bierny - gdy stosunkowo łatwo, po spełnieniu wstępnych wymogów, mogą zdobyć kartę stałego pobytu. Albo aktywniej - choćby poprzez uniwersytety: hojne fundowanie stypendiów dla studentów z Ukrainy czy Białorusi.

- Według GUS, w roku 2035 liczba ludności w wieku poprodukcyjnym w porównaniu z rokiem 2007 wzrośnie u nas o 3,5 mln. A liczba obywateli w wieku produkcyjnym spadnie o ok. 3,7 mln, dzieci i młodzieży w wieku do 17 lat będzie zaś mniej o 1,9 mln. Jak wtedy ratować budżet - poza imigracją? Wydłużać wiek emerytalny? Podnieść podatki? Dzietność?

- Pewnie nie unikniemy kilku trudnych decyzji. Ale zauważmy też, że jeżeli wskutek przemian demograficznych będzie mniej dzieci, to i koszt ich wykształcenia spadnie. Powiedzmy umownie, że ową różnicę może pochłonąć opieka i świadczenia dla ludzi starszych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.