Deloitte: Firmy obawiają się niedoborów w kadrach

Jak wynika z badania Deloitte, menedżerowie najszybciej rozwijających się firm w Europie Centralnej są przekonani, że to dostęp do wykwalifikowanej kadry w największym stopniu przekłada się na wyniki finansowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Deloitte: Firmy obawiają się niedoborów w kadrach

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

8 gru 2015 17:34


Firma doradcza zapytała finalistów rankingu Deloitte Technology Fast 50 – menedżerów najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Centralnej - o czynniki, które zdecydowały o rozwoju ich biznesu.

Aż 60,5 proc. ankietowanych przez Deloitte menedżerów (niemal co trzeci był z Polski), przyznało, że w największym stopniu do osiągniętego sukcesu przyczyniła się wykwalifikowana kadra. Drugim czynnikiem (44,7 proc.), na które wskazali było silne i konsekwentne przywództwo.

– Obszar HR był przez wiele lat niedoceniany przez przedsiębiorstwa i rzadko traktowany strategicznie. Wyniki badania zwiastują zasadniczą zmianę, co oczywiście cieszy – komentuje Anna Węgrzyn, wieloletni praktyk HR i kierownik projektu mHR w firmie BPSC.

Mało wykwalifikowanych pracowników - małe przychody

Deloitte zapytało też o potencjalne zagrożenia, jakie mogłyby ograniczyć wzrost generowanych przychodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ankietowani menedżerowie nie mieli złudzeń: to problemy z pozyskiwaniem dobrze wykwalifikowanych pracowników (63,2 proc.). Dostęp do specjalistów okazał się większym wyzwaniem niż dostęp do kapitału, działania ze strony konkurencji, otoczenie gospodarcze czy regulacje prawne.

– Znalezienie dobrych pracowników jest trudne – przyznaje Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies, spółki będącej jednym z finalistów rankingu Deloitte.

– Szukamy cały czas nowych sposobów na dotarcie do tych najlepszych, począwszy od niestandardowych metod rekrutacji, po kompleksowe przedsięwzięcia – dodaje. 

Jednym z ostatnich jest uruchomienie parku technologicznego adresowanego do programistów, którzy mają pomysł na innowacyjny projekt. Cloud Technologies zapewnia im nowoczesne biuro w sercu warszawskiego Powiśla, pełną infrastrukturę i wsparcie merytoryczne kilkudziesięcioosobowego zespołu. Najlepsi mają szansę wprowadzić swój produkt na rynek.

Brakuje kandydatów

Trudności z pozyskiwaniem pracowników o wysokich kwalifikacjach dotyczą przedsiębiorców nie tylko z branży technologicznej. Doskonałym przykładem może być branża motoryzacyjna, która od jakiegoś czasu boryka się z deficytem specjalistów. W tej chwili przekracza on już nawet 30 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.