Dekalog wyzwań dla nowego szefa PGNiG

Odwołanie Grażyny Piotrowskiej-Oliwy z posady prezesa PGNiG oznacza, że powstał wakat w jednej z najważniejszych polskich spółek. Rada nadzorcza firmy już zapowiedziała konkurs na stanowisko prezesa. Przed nowym szefem staje wiele wyzwań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dekalog wyzwań dla nowego szefa PGNiG

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/ Dariusz Malinowski

wnp.pl

30 kwi 2013 9:32


1. Dalsze porządki. Nieefektywna, zbyt skomplikowana - takie można było usłyszeć opinie o strukturze GK PGNiG. Od kilkunastu miesięcy trwa porządkowanie firmy. Za czasów rządów Oliwy prace nad tym nabrały tempa. Niektóre spółki są łączone, inne likwidowane. Przed nowym prezesem stoi zadanie dokończenia tego procesu. A nie będzie to wcale łatwe. Niestety reorganizacja często związana jest ze zmianami w zatrudnieniu.
Fot. PGNiG

2. IPO Exalo Drilling. To jedna z kluczowych spółek Grupy - dawne PGNiG Poszukiwania. Jednak aby się rozwijać (czytaj kupić wystarczającą ilość sprzętu) potrzebne są setki milionów złotych. Z różnych względów spółka matka taką gotówką Exalo Drilling nie może wspomóc, stąd potrzeba oferty publicznej.

3. Postęp w łupkach. Skoro jesteśmy już przy poszukiwaniach, to jednym z głównych zadań przed nowym szefem PGNiG będzie zintensyfikowanie prac nad poszukiwaniami niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego. Problem w tym, że nie wystarczą tu dobre chęci. Konieczne są idące w miliardy nakłady. Co gorsza wcale nie ma pewności, że ich wydanie przyniesie sukces. Dodatkowo czuć także presję polityczną.

4. Zwiększenie wydobycia gazu z krajowych złóż konwencjonalnych. Ubiegłoroczna produkcja w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy osiągnęła 4,4 mld m3. Jednak od wielu lat specjaliści twierdzą, że powinniśmy zwiększyć wydobycie, tak aby pokrywało ono około trzeciej części zapotrzebowania na gaz naszego kraju. Ponieważ w ubiegłym roku zużyliśmy 15,8 PGNiG powinno zwiększyć produkcję do nieco ponad 0,5 mld m3 surowca.

5. Rozwiązać kwestie zagranicznych złóż. PGNiG przed kilkoma laty zdecydowało się szerzej wyjść poza granice kraju. Z różnym zresztą skutkiem. Wydaje się, że obecnie nowy prezes będzie miał doskonała okazję do przeglądu zagranicznych koncesji. Na razie bowiem, (bynajmniej nie z winy PGNiG) można mówić o niepowodzeniu. Wyjątkiem jest Norwegia, choć i tu wystąpiły spore opóźnienia.

6. Aktywnie uczestniczyć w budowie rynku gazu. To chyba jedno z najtrudniejszych zadań. Z jednej strony bez udziału PGNiG nie powstanie zdrowy rynek gazu w Polsce. Z drugiej jego uruchomienie będzie oznaczało dla PGNiG spadek sprzedaży. Udziały potentata w rynku według różnych analiz spadną z obecnych 95 proc. do około 60-65 proc. Tak więc dla szefa spółki zapowiada się duży ból głowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.