Data scientist to zawód przyszłości. Polskie uczelnie już kształcą "władców danych"

• Specjaliści data science w dobie cyfryzacji i rosnącej ilości danych stali się jednymi z najbardziej pożądanych pracowników na rynku pracy.
• Według ankiety „25 Best Jobs in America” z 2016 r., ten zawód jest najbardziej poszukiwanym zawodem w USA.
• Również polskie firmy zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Data scientist to zawód przyszłości. Polskie uczelnie już kształcą "władców danych"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 kwi 2016 10:55


Według danych Gartnera do 2020 r. na świecie może być nawet 26 miliardów połączonych urządzeń tworzących nowe dane. Rozwój nowych technologii w zakresie big data i potrzeba zarządzania coraz większą ilością danych i informacji, przyczyniły się do powstania nowej specjalizacji - data scientist.

Historia tego zawodu jest dość krótka − sięga 2008 r., kiedy to D.J. Patil i Jeff Hammerbacher, odpowiedzialni wtedy za analitykę w LinkedIn i Facebook, użyli tego terminu po raz pierwszy. Już kilka lat później Hal Varian, główny ekonomista Google, określił ten zawód jako najbardziej pożądany w tym dziesięcioleciu.

Czytaj też: Joseph Reger, Fujitsu: Big data tworzy zapotrzebowanie na nowe zawody

Specjaliści data science bardzo często zaczynali swoją karierę jako analitycy danych lub statystycy, jednak ich rola znacznie się poszerzyła w momencie, kiedy okazało się, że o skutecznym rozwoju i przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstw decyduje umiejętność analizowania coraz większych zbiorów różnorodnych danych. W oparciu o rekomendacje, oparte na tak szerokich i zaawansowanych analizach, przedsiębiorstwa są w stanie budować nowe strategie i wytyczać właściwe kierunki działań. 

Źródło: SAS Źródło: SAS

- W miarę rozwoju środowisk big data oraz technologii przechowywania i przetwarzania wielkich zbiorów danych, takich jak Hadoop, znacząco zmienia się podejście firm do wykorzystania danych w działalności biznesowej. Dane to dziś kluczowe aktywa. Wymagają one analitycznego podejścia, twórczej dociekliwości i umiejętności wydobycia z nich wartościowej wiedzy, która zapewni przewagę konkurencyjną i wzrost biznesu. Do realizacji tych zadań firma potrzebuje specjalistów, których nazywamy data scientist - mówi Miłosz Trawczyński, business consulting manager w SAS Institute Polska.

Kompetencje data science

Zapotrzebowanie na „władców danych” - jak czasami określa się specjalistów data science - z roku na rok jest coraz większe. Wystarczy wspomnieć, że według ankiety firmy Glassdoor „25 Best Jobs in America” z 2016 r., ta specjalizacja jest najbardziej poszukiwanym zawodem w USA. Również w Polsce firmy coraz śmielej zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu pracowników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.