Dariusz Filar: Zawód będzie zależał od wieku pracownika

- Będziemy podążać drogą stopniowego wydłużania wieku emerytalnego. W tej sytuacji kluczowe jest nie to, czy ktoś będzie zdolny do kontynuowania pracy w zawodzie, tylko czy będziemy w stanie znaleźć dla niego formy przydatnej dla społeczeństwa aktywności, które będzie mógł wykonywać jako osoba starsza - mówi prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dariusz Filar: Zawód będzie zależał od wieku pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

9 kwi 2015 10:40


Czy nie dojdziemy do sytuacji, w której wiek emerytalny będzie wyznaczany indywidualnie orzeczeniem lekarskim w zależności od kondycji fizycznej?

- Oczywiście mam pełną świadomość, że sprawność każdej osoby w danym wieku jest różna. Dochodzimy więc tu do bardzo trudnych pytań. Wydaje się jednak, że prawie na pewno będziemy dalej podążać drogą, którą obecnie idzie już świat europejski a więc drogą stopniowego wydłużania wieku emerytalnego. Przyjęta w Polsce granica 67 lat nie jest tu wcale najbardziej radykalna. Skandynawowie na przykład idą już wyraźnie dalej.

Czytaj też: W 2015 r. waloryzacja emerytur jakiej jeszcze nie było

W całej tej sytuacji kluczowe wydaje się jednak nie to, czy ktoś będzie zdolny do kontynuowania pracy w swoim zawodzie aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, tylko czy będziemy w stanie znaleźć dla niego formy przydatnej dla społeczeństwa aktywności, które będzie mógł wykonywać jako osoba starsza.

Czytaj też: Ile można dorobić do emerytury i renty? Zobacz limity

W przypadku wspomnianej Skandynawii już możemy obserwować, że np. opieka nad 80-latkami jest tam powierzana zawodowo 60-parolatkom. Takie podejście ma sens. Nie wykonują już oni swojej pierwotnej pracy, ale są ciągle użyteczni dla społeczeństwa i mają z tego dochód.

Wiek warunkowałby więc dziedzinę naszej aktywności zawodowej?

- Tak, w zależności od wieku szukalibyśmy aktywności, którą będziemy w stanie wykonywać.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

blekot! 2015-04-13 22:21:53

Filar powinien się leczyć! Czym wcześniej tym lepiej!

D. 2015-04-09 11:15:56

Jasne, bo każda osoba 60+ marzy o tym, żeby się opiekować jeszcze starszymi, dziećmi itp. Jeśli ktoś pracował wcześniej w innym zawodzie może wcale nie chcieć się przekwalifikowywać na opiekuna. Być może tacy ludzie wybiorą raczej brak aktywności zawodowej niż pracę w niechcianym zawodzie.