Czy warto zatrudnić absolwenta?

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Rzetelną Firmę wśród 500 przedsiębiorców, pracodawcy chętnie zatrudniają absolwentów i czyniliby to częściej, gdyby mogli liczyć na wsparcie ze strony rządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy warto zatrudnić absolwenta?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

12 lis 2013 16:10


Zaledwie 1 proc. pracodawców zwraca uwagę na dyplom kandydata do pracy, podczas gdy zdecydowana większość firm oczekuje od potencjalnych pracowników praktycznych umiejętności.

Odpowiednie kompetencje i umiejętności interpersonalne powinny cechować potencjalnego pracownika. Jednak kwalifikacje i nastawienie rekrutowanych nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami pracodawców. Aż 55 proc. uczestników badania Rzetelnej Firmy narzeka na brak odpowiednich kandydatów.

50 proc. ankietowanych przyznało, że nie zatrudniają absolwentów. Powodem tego, jak odpowiedziało 35 proc. badanych, jest brak doświadczenia. 20 proc. stwierdziło, że kandydaci mają zbyt wysokie wymagania, jeśli chodzi o zarobki.

Jak zatem zachęcić przedsiębiorcę do zatrudnienia absolwenta? Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnianie absolwentów zwracają uwagę na teoretyczne i praktyczne wyszkolenie kandydata. Musi on spełniać ich oczekiwania, aby w przyszłości stał się przydatny w firmie.

Wiąże się to z niemała inwestycją. Stworzenie i utrzymanie miejsca pracy to duży koszt. Aby wspomóc przedsiębiorców, którzy nie mają mozliwości utworzenia nowego stanowiska, można by stworzyć dla nich szereg udogodnień.

Zgodnie z badaniem Rzetelnej Firmy 29 proc. pracodawców chciałoby, aby rząd zniósł składki ZUZ przy zatrudnieniu absolwentów. 25 proc. przedsiębiorców wolałoby ulgi podatkowe, a 23 proc. wprowadzenie dopłat do tworzonych stanowisk pracy.

Wsparcie przedsiębiorców ze strony rządowej z pewnością przyczyniłoby się do zniesienia bariery w zatrudnianiu nowych pracowników, a tym samym zmniejszyłoby liczbę bezrobotnych absolwentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.