Czasochłonne procesy rekrutacyjne. Co zabiera HR-owcom najwięcej czasu?

0 0
Czasochłonne procesy rekrutacyjne. Co zabiera HR-owcom najwięcej czasu?
Przedstawiciele działu HR powinni pamiętać, że każdy proces rekrutacyjny to dla firmy inwestycja, która powinna się opłacać (Fot. pixelio.de)

W połowie firm w Polsce średni czas rekrutacji wynosi od dwóch tygodni do miesiąca. Jednak aż co czwarty przedstawiciel działu HR odpowiedział, że proces ten może trwać nawet do trzech miesięcy.

– Charakter rekrutacji w każdej firmie i dla każdego stanowiska może być inny. To, jak długo potrwa, zależy od wielu czynników, takich jak specyfika danego stanowiska, czas spływania aplikacji, spotkania z kandydatami czy procedury wewnętrzne i uzgodnienia z przełożonymi. Czasami rekrutację można zakończyć po dwóch tygodniach, a nierzadko potrwa ona nawet 2-3 miesiące – mówi Marcin Sieńczyk, business development director w eRecruiter.

Czytaj też: Zarobki: Podczas rekrutacji to wciąż temat tabu

– Jednak przedstawiciele działu HR powinni pamiętać, że każdy proces rekrutacyjny to dla firmy inwestycja, która powinna się opłacać. Odpowiednie zarządzanie czasem może przełożyć się na zwiększenie skuteczności rekrutacji oraz satysfakcję zarówno pracodawcy, jak i kandydata – dodaje Sieńczyk.

Czas trwania rekrutacji

Nieco więcej niż połowa przedstawicieli działów HR na pytanie, ile średnio w ich firmach trwa rekrutacja, odpowiedziała, że od dwóch tygodni do miesiąca (52 proc.). W aż co czwartej firmie proces ten jest znacznie dłuższy i wynosi od miesiąca do trzech miesięcy. (26 proc.) – wynika z badania „Rekrutacja pod lupą” przeprowadzanego przez eRecruiter.

Czytaj też: Wewnętrzny HR czy agencja zatrudnienia. Kogo zaangażować w proces rekrutacji?

Jeden na ośmiu respondentów badania „Rekrutacja pod lupą” zrealizowanego przez eRecruiter odpowiedział, że proces rekrutacji trwa krócej niż dwa tygodnie (12 proc.).


Czas prowadzenia projektu rekrutacyjnego zależy od tego, ile trwają poszczególne jego etapy. eRecruiter zapytał przedstawicieli działów HR, który etap rekrutacji jest najbardziej czasochłonny. Dla jednej trzeciej respondentów badania są to spotkania z kandydatami (32 proc.).

Na drugim miejscu podium uplasował się spływ aplikacji (22 proc.), a w opinii 15 proc. rekruterów najwięcej czasu zajmuje w ich firmie podejmowanie decyzji o zatrudnieniu, np. przez bezpośrednich przełożonych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.