CV do lamusa? Jest coś lepszego

CV to podstawa procesu rekrutacyjnego. Naukowcy przekonują jednak, że bardziej wiarygodny byłby formularz aplikacyjny. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CV do lamusa? Jest coś lepszego

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

14 wrz 2017 6:00


• Zgodnie z ideą HR evidence based CV to mało wiarygodne źródło wiedzy o kandydacie.

• Dużo lepszym rozwiązaniem jest według naukowców wystandaryzowany formularz aplikacyjny.

• Pozwala nie tylko lepiej, ale i szybciej porównać informacje o potencjalnym pracowniku.

• Inaczej uważają HR-owcy. Ich zdaniem doświadczenie rekrutera jest równie cenna co nauka.

W CV kandydaci chcą się się pokazać z jak najlepszej strony, zwłaszcza że jest ono podstawą rekrutacji. By się wyróżnić, stawiają na oryginalną formę i wpisują informacje, które nie zawsze są związane z kwalifikacjami. Wszystko po to, by trafić w gusta rekruterów. Każdy kandydat korzysta jednak z innego wzorca. Elementy wspólne są, ale podawane informacje są zróżnicowane. Sam sposób opisywania poziomu kompetencji znacznie od siebie odbiega. Różnorodność przekazywanych informacji utrudnia porównanie CV osobom odpowiedzialnym za rekrutację.

Czytaj też: Mateusz Grzesiak: Tradycyjne CV wkrótce znikną. Co je zastąpi?

- Można szukać rozwiązań, np. przyznawać punkty za konkretny poziom umiejętności, jednak nie rozwiąże to problemu związanego z różnorodnością podawanych danych. Przykładowo kandydaci piszą o swoich zainteresowaniach, ale nie wspominają o informacjach istotnych dla rekrutera – mówi Piotr Prokopowicz, psycholog i socjolog organizacji, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodatkowo badania pokazują, że obraz idealnego CV w oczach rekruterów znacznie różni się od wizji kandydatów. Z raportu firmy Michael Page wynika, że 94 proc. specjalistów HR uważa, że praca w jednej firmie powyżej dwóch lat powoduje, że CV wyróżnia się na tle innych. Tymczasem 14 proc. kandydatów sądzi, że to w ogóle nie ma znaczenia. Kolejna istotna różnica dotyczy wymieniania wszystkich stanowisk, jakie w jednej firmie zajmował kandydat. Niemal wszyscy rekruterzy - dokładnie 97 proc. - uznało, że to ważne informacje. Natomiast co trzeci kandydat uznał, że aż tak szczegółowe opisanie ich w CV jest niepotrzebne.

Jeśli zatem kandydat nie trafi w oczekiwania danego rekrutera i nie wyeksponuje odpowiednich informacji, może stracić szansę na pracę, nawet jeśli jest dobrym specjalistą.

Formularz aplikacyjny lepszy niż CV?

Zdaniem naukowców, popierających ideę evidence based HR (HR oparty na dowodach) dużo lepiej niż CV sprawdziłby się formularz aplikacyjny. HR-owiec otrzymałby wystandaryzowane odpowiedzi od wszystkich kandydatów, które może łatwo porównać.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.