Coraz większa rola osób niepełnosprawnych na rynku pracy

W obliczu niekorzystnych zmian demograficznych w Europie zatrudnianie osób niepełnosprawnych staje się coraz ważniejszym elementem polityki rynku pracy - mówili uczestnicy środowej konferencji "Niepełnosprawność i praca - nowe perspektywy, nowe rozwiązania".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz większa rola osób niepełnosprawnych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 paź 2013 15:33


Konferencja zorganizowana przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) i Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) odbyła się w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett, otwierając spotkanie, zaznaczył, że jesteśmy świadkami bardzo niekorzystnych trendów demograficznych w Europie - starzejącego się społeczeństwa, spadku liczby urodzeń, zmniejszającej się liczy osób w wieku produkcyjnym.

Jak ocenił, wymaga to uelastycznienia rynku pracy. "Większość osób długotrwale bezrobotnych, samotnych rodziców, niepełnosprawnych przy odpowiednim wsparciu i dostosowaniu miejsca pracy może zostać zatrudniona. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak zdolne, pracowite, lojalne są osoby niepełnosprawne. Warto pokazywać pracodawcom, że zatrudnianie ich jest opłacalne" - mówił ambasador.

Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik zaznaczyła, że w Polsce 72 proc. osób niepełnosprawnych pozostaje bierna zawodowo. Osoby niepełnosprawne w 2012 r. stanowiły 12,2 proc. polskiego społeczeństwa (4,7 mln) - osoby niepełnosprawne w wieku produkcyjnym 8,4 proc. (2 mln) - powiedziała.

Podkreśliła, że demografia wymusza, by w tej grupie osób niezatrudnionych dostrzegać potencjał. Według prognoz wkrótce w Polsce udział procentowy osób powyżej 65. roku życia będzie jednym z najwyższych w Europie. Hernik dodała, że osoby w wieku powyżej 45 lat stanowią 83,7 proc. osób niepełnosprawnych.

John Crosbie z organizacji Outward Bound ocenił, że pracodawca, który nie bierze pod uwagę zatrudniania osób niepełnosprawnych, wyklucza dużą grupę osób utalentowanych, doświadczonych, z innowacyjnymi pomysłami. Zaznaczył, że przedsiębiorca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, buduje pozytywny obraz swojej firmy. "Jeśli blisko 18 proc. brytyjskiego społeczeństwa to niepełnosprawni klienci, budowanie wizerunku w ten sposób to dobry ruch" - powiedział.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że współczesne technologie umożliwiają znaczne niwelowanie barier związanych z niepełnosprawnością: wózek, który osoba niepełnosprawna może sama złożyć i włożyć do samochodu, komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu, video tłumacze dla osób głuchych. "Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz systemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością" - uważa prezes FAR Elżbieta Głogowska.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.