Coraz mniej ofert na rynku pracy

Pracodawcy potrzebują mniej pracowników, a ci, którzy chcą zatrudniać, nie mogą znaleźć odpowiednich kandydatów - wynika z IV edycji badania Bilans Kapitału Ludzkiego. We wzroście zatrudnienia przeszkadzają koszty pracy i niestabilna sytuacja gospodarcza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej ofert na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 gru 2013 14:48


Wnioskom płynącym z badania Bilans Kapitału Ludzkiego będzie poświęcona wtorkowa debata pt. "Rynek pracy 2013 - zapaść czy chwilowe załamanie?", która zacznie się o godz. 14.30. Jej uczestnicy poszukają m.in. powodów rosnących trudności firm w znalezieniu pracowników spełniających ich oczekiwania. Będą się starać także odpowiedzieć na pytanie, czy zmniejszenie zapotrzebowania firm na pracowników zapowiada negatywny trend, czy też jest chwilową reakcją na przedłużające się spowolnienie gospodarcze.

Czytaj też: Pracodawcy ostrożni w oferowaniu miejsc pracy, ale chętni do podwyższania wynagrodzeń

Przeprowadzone wśród pracodawców badanie rynku pracy pokazało, że spada odsetek przedsiębiorstw, które chcą zatrudniać nowych pracowników; od 2010 roku poziom ten był stabilny i oscylował wokół 17 proc., a wiosną 2013 r. spadł do 14 proc. Spowolnienie najbardziej widoczne było w branżach: budowlanej i transportowej (zmniejszenie potrzeb o około 58 tys. osób).

Największe zmniejszenie potrzeb zatrudnienia nastąpiło w województwie mazowieckim (60-proc. redukcja zapotrzebowania na nowych pracowników - o około 75 tys. osób). Jak podkreślają autorzy raportu podsumowującego wyniki badania, "jeśli przyjąć, że Mazowsze jest soczewką skupiającą zmiany gospodarcze zachodzące w całym kraju, to potwierdza to znaczne spowolnienie gospodarki".

Jednocześnie wzrósł odsetek firm, które, chcąc zatrudnić nowe osoby, nie mogą znaleźć na rynku kompetentnych kandydatów. Ta prawidłowość powtarza się na przestrzeni ostatnich lat - w 2010 r. i 2011 r. trudności rekrutacyjnych doświadczyło 75 proc. pracodawców, w 2012 r. 76 proc., a w 2013 r. - 78 proc.

84 proc. pracodawców, którzy mieli problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników narzekało, że kandydaci nie mieli kompetencji zawodowych, samoorganizacyjnych i interpersonalnych, a także doświadczenia i chęci do pracy.

Od lat najtrudniej znaleźć kompetentnych robotników wykwalifikowanych (np. robotników budowlanych, kierowców ciężarówek, operatorów ciężkiego sprzętu i spawaczy), pracowników usług (kucharzy czy sprzedawców) i specjalistów (m.in. przedstawicieli handlowych, programistów aplikacji, księgowych).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.