Coraz mniej bezrobotnych w USA

Po raz pierwszy od lipca 2008 roku stopa bezrobocia w USA spadła poniżej 6 proc. We wrześniu przybyło aż 248 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Ale wskaźnik zatrudnienia, określający ile osób pracuje zawodowo, jest wciąż najniższy od 1978 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej bezrobotnych w USA

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 paź 2014 18:03


Jak podało 03 października br. ministerstwo pracy, we wrześniu stopa bezrobocia w USA spadła do 5,9 proc., wobec 6,1 proc. w sierpniu. Miejsc pracy przybyło w usługach biznesowych i świadczonych przez tzw. wolne zawody, w służbie zdrowia oraz w handlu detalicznym.

Czytaj też: Jakie było bezrobocie w USA w sierpniu?

W sumie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych we wrześniu wzrosła o 248 tys. To więcej niż oczekiwali analitycy. Ponadto ministerstwo pracy poinformowało, że pracodawcy stworzyli w lipcu i sierpniu o około 69 tys. więcej miejsc pracy niż wcześniej szacowano.

Wielu ekonomistów za "zdrową" uważa stopę bezrobocia w USA na poziomie 5,5 proc. Dlatego, jak zauważają komentatorzy, zbliżanie się to tej liczby może zaostrzyć presję na Fed, czyli amerykański bank centralny, w kwestii podniesienia stóp procentowych. Rezerwa Federalna utrzymuje krótkoterminowe stopy procentowe na poziomie bliskim zeru od grudnia 2008 roku, by wspierać wzrost gospodarczy. Szefowa Fed Janet Yellen wielokrotnie mówiła, że stopy pozostaną na niskim poziomie, dopóki nie będzie "znaczącej" poprawy na rynku pracy.

Czytaj też: Wzrosła liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w USA

Mimo powstania nowych miejsc pracy prawie 100 tys. Amerykanów przestało we wrześniu aktywnie szukać zatrudnienia. Ludzie ci nie są już zaliczani do bezrobotnych. Z raportu ministerstwa pracy wynika, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo w USA, jest wciąż bardzo niski. We wrześniu wyniósł 62,7 proc. (wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej). To najniższy wskaźnik zatrudnienia w USA od lutego 1978 roku.

Cytowany przez agencję Bloomberg główny ekonomista Barclays PLC w Nowym Jorku Dean Maki ocenił jednak, że "rynek pracy rośnie wystarczająco szybko, aby dalej wywierać presję na obniżenie stopy bezrobocia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.