Coraz łatwiej znaleźć pracę. Oferty pojawiają się jak grzyby po deszczu

• Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl potwierdza postawioną na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika.
• W drugim kwartale 2016 roku liczba ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku zwiększyła się o 73 proc.
• Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów na stanowiska związane z księgowością oraz sprzedażą i obsługą klienta.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz łatwiej znaleźć pracę. Oferty pojawiają się jak grzyby po deszczu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lip 2016 15:27


Porównanie liczby ogłoszeń o pracę zamieszczonych na portalu Praca.pl w drugim kwartale 2016 roku z analogicznym okresem w roku 2015 pokazuje bardzo duży wzrost aktywności pracodawców w całej Polsce.

Zaskakujący wzrost, aż o 148 proc., odnotowało województwo dolnośląskie (w samym Wrocławiu wzrost o 238 proc.). Bezrobocie w województwie kształtowało się na poziomie 8,2 proc. Więcej niż dwukrotnie wzrosła także liczba ofert pracy w województwach kujawsko-pomorskim (o 105 proc.), opolskim (o 110 proc.) i lubuskim (o 133 proc.). 

W zakresie procentowego udziału ofert pracy dominują niezmiennie województwa: dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie, śląskie i wielkopolskie.

Źródło: Praca.pl Źródło: Praca.pl

Wzrost liczby ogłoszeń rekrutacyjnych napawa szukających pracy optymizmem. Rynek pracownika stał się faktem, coraz łatwiej jest znaleźć pracę. To duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą zmierzyć się z trudnościami związanymi z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Jedną z metod walki o najlepszych są działania employer branding. Obserwujemy, że coraz więcej firm wpisuje je w swoją strategię, doceniając ich skuteczność.

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Pracodawcy najczęściej poszukują kandydatów na stanowiska związane z księgowością oraz sprzedażą i obsługą klienta. W drugim kwartale br. wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, zaraz po księgowym znalazł się pracownik ds. telefonicznej obsługi klientów obcojęzycznych. To dobra wiadomość dla znających języki obce i oznaka rozwoju firm obsługujących klientów zagranicznych.

O 67 proc. zwiększyła się również liczba ogłoszeń rekrutacyjnych na stanowisko programisty JAVA. Eksperci rynku pracy przewidują, że ta liczba będzie się znacznie zwiększać. Podobnie będzie z innym stanowiskami z branży IT. Obecnie w Unii Europejskiej brakuje aż 500 tys. specjalistów. Do 2020 roku ten niedobór może jeszcze wzrosnąć do poziomu ponad 800 tys. wakatów.

Przybywa ofert pracy

Analizując ogłoszenia o pracę zamieszczone w drugim kwartale br. w stosunku do drugiego kwartału 2015 roku eksperci portalu Praca.pl zauważyli w niektórych obszarach zawodowych znaczny wzrost. Wynika to między innymi z faktu, że pracodawcom jest coraz trudniej zapełnić wakaty w poniższych obszarach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyxyx 2016-07-09 21:30:16

Sprzedaż, obsługa klienta - najgorsze działy w firmach. Coraz łatwiej znaleźć pracę, ale za jakie pieniadze ? Bo z pracą powyżej 2 tys zł to jest spory problem.