Colliers: Warszawa będzie nadal przyciągać talenty

Colliers International opublikował najnowszą, europejską edycję raportu „Cities of Influence”, którego prezentacja miała miejsce na odbywających się w tym tygodniu targach nieruchomości MIPIM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Colliers: Warszawa będzie nadal przyciągać talenty

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

13 mar 2018 20:38


  • Warszawa okazała się wiodącym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii Workforce: Skills and Orientation, wykazując zdrową równowagę pomiędzy osobami zatrudnionymi w sektorze technologii informacyjnych a specjalistami i pracownikami technicznymi.
  • Był to również jeden z najszybciej rosnących rynków pod względem tworzenia miejsc pracy w nowoczesnych zawodach w 2017 roku.
  • Według raportu Warszawa zamyka grupę pięciu najsilniejszych w tej kategorii miast, zajmując miejsce po Zurychu, Dublinie, Londynie i Edynburgu.
  • Relatywnie niska baza kosztowa miasta będzie nadal przyciągać do Warszawy najemców, podobnie jak nowe talenty.


- Warszawa przeszła w ostatnich latach transformację, szczególnie w zakresie szybkiej reorientacji swoich pracowników na nowoczesne usługi biznesowe. Miasto plasuje się pod tym względem na piątej pozycji w rankingu, czego potwierdzeniem jest wejście na ten rynek w 2017 roku globalnych marek takich jak JP Morgan czy Goldman Sachs. Relatywnie niska baza kosztowa miasta będzie nadal przyciągać najemców, podobnie jak nowe talenty, biorąc pod uwagę wysoki poziom komfortu ogólnego pracowników w tym mieście. Sądzimy, że dzięki temu pozycja Warszawy w ogólnym rankingu Cities of Influence wzrośnie w 2018 r., zwiększając tym samym aktywność inwestycyjną na rynku nieruchomości komercyjnych - mówi Damian Harrington, dyrektor działu badań w regionie EMEA w Colliers International.

Czytaj też: Warszawa: Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie

Szereg miast, które znalazły się na wysokich pozycjach w rankingu, nie cieszy się obecnie dużą popularnością jako kierunki lokowania kapitału inwestycyjnego. Dotyczy to między innymi niektórych dużych miast regionalnych w Wielkiej Brytanii, Francji (np. Lyon), ale też miast tak różnych od siebie jak Mediolan i Moskwa.

W niektórych przypadkach taką sytuację można przypisać warunkom gospodarczym, które dopiero niedawno zaczęły ulegać zdecydowanej poprawie, a także warunkom politycznym, które nie sprzyjają inwestycjom zagranicznym, z czym mamy do czynienia na przykład w Moskwie.

W Mediolanie poważne obawy dotyczące sektora bankowego oraz niepewna sytuacja polityczna powstrzymują zarówno napływ inwestycji, jak i wzrost popytu na rynku najmu. Natomiast w miastach regionalnych Wielkiej Brytanii i Francji w obliczu trwającego obecnie procesu dewolucji (decentralizacji i regionalizacji) gospodarczej oraz rosnącej elastyczności rynku pracy należałoby się spodziewać nowej dystrybucji kapitału na rynkach nieruchomości, pod warunkiem dostępności produktów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Afera Gazowa narodziła Aferę Gruntową 2018-03-14 07:45:42

Nie będę się przedstawiał, 10.03.2018roku starłem się dojechać na miesięcznice smoleńską do Warszawy od strony Świętojańskiej, GPS(nawigacja) podawała błędne odległości skrętów pomnażając dwukrotnie i oddała od celu, miesiąc wcześniej choć nie znam starego miasta dojechałem nocą bez problemu korzystając z tego samego systemu satelitarnego parkując na bocznej Senatorskiej. Wiąże powyższe z 10.04.2010rokiem, jak pamiętamy piloci TU154M mieli podobne problemy z odległościami zniżania Rządowego samolotu na uroczystości Katyńskie.