Co drugi student pracuje, ale nie zawsze w zawodzie

0 0
Co drugi student pracuje, ale nie zawsze w zawodzie
Fot. fotolia

Już w trakcie studiów ponad połowa studentów pracowała bądź pracuje zawodowo. W pierwszym kwartale 2015 r. największe zapotrzebowanie na pracowników z najkrótszym stażem pracy zgłosiły takie branże jak handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości.

Jak wynika z danych Eurostatu, rynek pracy w Polsce nie jest zbyt łaskawy dla jego najmłodszych uczestników; w lutym 2015 r. stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 20,8 proc. Dla porównania dla całego rynku pracy w Polsce było to 7,8 proc.

Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że na tle Europy nie wypadamy najgorzej, bo dla przykładu w Hiszpanii bez pracy pozostaje połowa uczestników rynku pracy poniżej 25 roku życia. Co więcej, porównanie danych rok do roku może napawać pewnym optymizmem, ponieważ okazuje się, że bezrobocie w najmłodszej grupie spadło w Polsce o niemal pięć punktów procentowych (w lutym 2014 r. – było to 25,7 proc.).

Czytaj też: Lewiatan: Młodzi na rynku pracy. Jak im pomóc?

Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika.

Młodzi, wykształceni wchodzą na rynek pracy

Jak się pokazuje badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, ponad połowa badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. W grupie osób poniżej 25 roku życia – 62 proc. respondentów zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów (43 proc. badanych).

Czytaj też: 89 proc. firm z sektor MŚP zatrudnia młodych na cały etat

Jak wynika z analiz, najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20 proc. badanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia; także humaniści w większości podejmują wyzwania zawodowe spoza obszaru zdobywanych kompetencji – tylko 33 proc. twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili.

Natomiast wśród respondentów z uczelni o profilu ekonomicznym, technicznym/ścisłym i medycznym ponad 40 proc. twierdziło, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia.

Rynek pracy dla młodych w pierwszym kwartale 2015 r.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.