Choć pracowników ze Wschodu jest więcej, to wciąż za mało

Prawie 244 tys. pracowników ze Wschodu – głównie Ukraińców – przyjechało w 2012 r. legalnie pracować w Polsce. To o 80 tys. więcej niż rok wcześniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Choć pracowników ze Wschodu jest więcej, to wciąż za mało

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

4 mar 2013 9:06


Do tych danych resortu pracy uzyskanych na podstawie oświadczeń przedsiębiorców, trzeba dodać ogromną szarą strefę, która pewnie też wzrosła - informuje „Rzeczpospolita".

Według ekspertów nawet tak liczne przyjazdy to kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z raportu fundacji Energia dla Europy, z którym zapoznała się „Rz", aby kraj się nie wyludniał, do 2050 r. powinno się u nas osiedlić 5,2 mln osób.

- Polska jednak nie robi nic, aby tych, którzy przyjadą, zatrzymać na dłużej - ocenia prof. Krystyna Iglicka, demograf i rektor Uczelni Łazarskiego. I wylicza: trudno im dostać pozwolenie na pobyt i pracę na dłużej niż pół roku, oferty pracy są poniżej ich kwalifikacji, a absolwenci uczelni muszą się solidnie namęczyć, żeby nostryfikować dyplomy - dodaje.

Jak zaznacza, coraz więcej emigrantów porzuca nasz kraj i wyjeżdża do Włoch czy Hiszpanii. A tam mogą liczyć na częste abolicje, które umożliwiają im zalegalizowanie pobytu na obczyźnie - mówi Iglicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.