CenEA: 500 Plus może ograniczyć zatrudnienie rodziców. Najbardziej w małych miast i na wsi

• Wypłaty z programu Rodzina 500+ mogą w okresie kilku lat ograniczyć zatrudnienie rodziców o ponad 200 tys. osób, głównie wśród kobiet - wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
• Efekt może być najbardziej widoczny na rynkach pracy małych miast i na wsi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CenEA: 500 Plus może ograniczyć zatrudnienie rodziców. Najbardziej w małych miast i na wsi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 wrz 2016 13:05


Zgodnie z komunikatem CenEA na programie Rodzina 500+ skorzysta około 2,7 miliona rodzin z dziećmi w wieku do 17 lat, czyli około dwie trzecie polskich rodzin z dziećmi w tym wieku. Według instytutu program podniesie całkowitą wartość finansowego wsparcia rodzin z dziećmi o około 140 proc. i znacząco poprawi sytuację materialną rodzin z dziećmi; przyczyni się do ograniczenia ubóstwa i nierówności dochodowych w tej grupie społeczeństwa.

"Jednocześnie jednak, wysoka wartość świadczeń, ich uniwersalny charakter w przypadku drugiego i kolejnych dzieci oraz warunkowanie wypłat na pierwsze dziecko wysokością dochodu rodziny z punktu widzenia rodziców istotnie zmieniają finansową atrakcyjność zatrudnienia względem pozostania poza rynkiem pracy" - zastrzeżono.

"Wyniki analiz opartych na opracowanym w CenEA modelu podaży pracy wzorowanym na podejściu szeroko stosowanym w badaniach międzynarodowych sugerują, że efektem wprowadzenia świadczenia wychowawczego w dłuższym okresie będzie ograniczenie aktywności zawodowej wśród rodziców o około 235 tys. osób" - dodano.

Czytaj też: Polacy nie odchodzą z pracy przez program 500 plus na dziecko

Według analityków CenEA z pracy zrezygnuje około 25 tys. rodziców samotnie wychowujących dzieci i ponad 200 tys. osób pozostających w związkach małżeńskich - w dużej mierze tych, w których obecnie pracuje oboje rodziców. Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą głównie kobiety, osoby z niższym lub średnim wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do 100 tys. mieszkańców i na wsi.

"Program zniechęci do aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i tych z jednym i dwójką dzieci" - oceniono.

Czytaj też: Małe firmy mają problem z pracownikami. Przez niskie bezrobocie i 500 plus

W raporcie zaznaczono, że negatywny efekt programu na zatrudnienie może być ograniczony dzięki dynamicznemu w ostatnich miesiącach rozwojowi rynku pracy i szybko rosnącym wynagrodzeniom, w szczególności podnoszonej regularnie wartości płacy minimalnej. Podkreślono jednak, że doświadczenia międzynarodowe pokazują, iż wsparcie finansowe niepowiązane z wymogiem aktywności zawodowej, choć spełnia swą rolę w ograniczaniu ubóstwa, zawsze niesie za sobą konsekwencje w postaci redukcji zatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ania 2016-09-08 10:24:56

Jeśli zrezygnują z pracy to znaczy,że i tak do pracy się nie garną., no to i tak słabi z nich pracownicy by byli i nie ma czego żałować.Albo już sobie coś dorabiają na szaro- jakieś tipsy opieka,prace rolne, zbieranie grzybów.Nie mają wyobraźni,że dopiero 500+ i do tego podjecie pracy za 1500 to jest duży wzrost dla rodziny, (np nie mieli nic a teraz 2000 zl) Trzeba im proponować inną pracę w domu- online albo dowozić coś do montażu itp. Będzie dobrze