CBOS: Znaleźć pracę łatwo. Ale niekoniecznie zgodną z oczekiwaniami

• 60 proc. respondentów twierdzi, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, przy czym tylko 8 proc. uważa, że łatwo jest znaleźć pracę odpowiednią - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej.
• Pogorszyły się też oceny sytuacji w zakładach pracy.
• Ma to związek przede wszystkim z pozycją materialną pracujących.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

CBOS: Znaleźć pracę łatwo. Ale niekoniecznie zgodną z oczekiwaniami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

17 lut 2017 12:40


Z najnowszego badania CBOS wynika, że wyraźnie pogorszyły się oceny warunków materialnych gospodarstw domowych. Obecnie 48 proc. badanych (spadek o 8 punktów procentowych w stosunku do stycznia) jest nimi usatysfakcjonowanych, 42 proc. (wzrost o 4 punkty) twierdzi, że ich warunki materialne są przeciętne (ani dobre, ani złe), natomiast 10 proc. (wzrost o 4 punkty) jest niezadowolonych ze swoich warunków życia.

Pogorszyły się również oceny sytuacji w zakładach pracy w stosunku do stycznia. W lutym 61 proc. zatrudnionych (spadek o 4 punkty procentowe) uznaje ją za dobrą, 11 proc. (wzrost o 4 punkty) określa, jako złą, a 27 proc. (bez zmian) - jako przeciętną.

CBOS zwrócił uwagę, że oceny sytuacji w zakładach pracy są powiązane przede wszystkim z pozycją materialną pracujących - lepiej wypowiadają się o niej badani z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający swoje warunki materialne.

Czytaj też: Kogo brakuje na polskim rynku pracy?

60 proc. respondentów twierdzi, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, przy czym tylko 8 proc. uważa, że łatwo jest znaleźć pracę odpowiednią. Ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.) ocenia, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 6 proc. nie widzi szans na zatrudnienie.

Z raportu CBOS wynika, że 28 proc. pracujących liczy się z możliwością utraty pracy, natomiast większość (68 proc.) jest raczej spokojna o swoje zatrudnienie.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) między 2 a 9 lutego 2017 r. na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.