Bytom: NIK skontroluje m.in. jak funkcjonuje rynek pracy

0 0
Bytom: NIK skontroluje m.in. jak funkcjonuje rynek pracy

Głównym problemem Bytomia jest wysoki odsetek osób z najniższymi kwalifikacjami, wśród których sporą liczbę stanowią osoby w wieku 55 lat i więcej. Między innymi dlatego NIK przeprowadzi kontrolę w tym mieście.

Rozwiązywanie problemów społecznych Bytomia - kontrolę pod taką nazwą przeprowadzi w 2015 roku NIK. Kontrolerzy przyjrzą się m.in. działalności urzędu pracy, miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Zaplanowano też badania ankietowe mieszkańców.

Czytaj też: Śląsk, Bytom: CIS pomaga znaleźć pracę bezrobotnym

Jak poinformował dyrektor katowickiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, Piotr Miklis kontrola w Bytomiu została ujęta w planie pracy izby na 2015 rok. Dodał, że przeprowadzona zostanie m.in. ocena sposobu, w jaki "różne struktury państwa radziły sobie z łagodzeniem skutków zmiany charakteru miasta, skutków likwidacji tradycyjnych gałęzi przemysłu", w tym w szczególności górnictwa.

- Jak wskazują statystyki to jest miasto o bardzo wysokim odsetku ludności, która stale korzysta z pomocy społecznej - mniej więcej 8 proc. - powiedział Miklis i dodał, że jest to "najwyższy odsetek, jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu w Polsce".

Do tych niekorzystnych czynników Miklis zalicza również m.in. wysoki wskaźnik bezrobocia, wskaźnik wyludniania się - w ciągu około 20 lat liczba ludności Bytomia zmniejszyła się o ok. 23,5 proc.

- Mamy do czynienia z syndromem, który nazywa się kurczeniem miasta i rolą państwa jest zapewnić, by ten proces, który jest procesem raczej nieodwracalnym, przebiegał w sposób kontrolowany; podlegał sensownemu zarządzaniu - dodał dyrektor katowickiej delegatury NIK.

Miklis dodał, że NIK będzie badać skuteczność działania służb miejskich, miejskiego ośrodka pomocy społecznej oraz urzędu pracy m.in. w przeciwdziałaniu bezrobociu, pomocy społecznej, opiece nad osobami wykluczonymi i przeciwdziałaniu wykluczeniu.

Czytaj też: Bytom: Będą nowe miejsca pracy. Na początek - 150

Będziemy patrzeć oczywiście też na możliwości finansowe gminy, bo głównym - podmiotem kontrolowanym jest tutaj gmina Bytom - dodał Miklis. - Zbadamy też, czy wydatki na pensje urzędników, na pewne programy, które były finansowane ze środków budżetowych zakończyły się sukcesem, przyniosły pożądane skutki, czy te skutki są zmierzone i czy z ewentualnych niepowodzeń wysuwa się jakieś wnioski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.