Branża hospitality stworzy w Wielkiej Brytanii 300 tys. miejsc pracy. Polacy znów wyjadą?

0 0
Branża hospitality stworzy w Wielkiej Brytanii 300 tys. miejsc pracy. Polacy znów wyjadą?

Pokojówki, szefowie kuchni, recepcjonistki, animatorzy, barmani, kosmetyczki w hotelowych spa, kelnerzy – branża hospitality w Wielkiej Brytanii potrzebuje ludzi do pracy. I to sporo.

Jak podaje British Hospitality Association, w najbliższych sześciu latach tzw. branża gościnności (hotelarsko-gastronomiczna) dostarczy 300 tys. nowych miejsc pracy, z czego 60 tys. przewidzianych jest dla osób w wieku od 16 do 24 lat. Organizacja już teraz dostrzega poważne braki kadrowe na brytyjskim rynku w tym sektorze. Czy to oznacza, że możemy się spodziewać kolejnej fali emigracyjnej z Polski?

Czytaj też: Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii nie dla wszystkich

- Obawiam się, że ten trend utrwalił się do tego stopnia, że młodzi Polacy nie będą mieli problemu z podjęciem decyzji o wyjeździe – mówi Artur Ragan, ekspert Work Express.

Mimo że na młodych czeka również praca w Polsce – chociażby w centrach BPO, które chętnie zatrudniają tuż po studiach i tworzą coraz więcej miejsc pracy – Polacy i tak mogą skierować swoje pierwsze kroki w karierze zawodowej za granicę.

Czytaj też: Spór Hiltona z agencją pracy AG+ zażegnany. Pracownicy dostaną swoje pieniądze?

- Zarobki w centrach usług wspólnych bywają bardzo atrakcyjne, ale bywają też bardzo przeciętne. Może się okazać, że więcej można zarobić, pracując w recepcji hotelowej w Wielkiej Brytanii niż w jednym z bardziej reprezentatywnych biurowców w dużym mieście w Polsce – mówi Ragan.

- Poza tym pamiętajmy, że nie wszystkie osoby stojące u progu dorosłego życia od razu chcą wskakiwać w korporacyjny mundurek. Jestem pewny, że spora grupa młodych ludzi wybierze przygodę za granicą. Tam też podszlifuje język, a przy okazji pozna nowych ludzi, zmieni środowisko – mówi Ragan.

Ponadto osoby, które przyuczały się w Polsce do zawodów hotelarskich (a jest ich coraz mniej, w tym roku odnotowano – jak ocenia Zbigniew Kowalski, założyciel Polskiej Akademii Gościnności – 25 proc. spadek zainteresowania tym kierunkiem kształcenia), i tak w większości nie mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.