wnp.pl

Branża budowlana: Szykują się masowe zwolnienia?

0 0
Branża budowlana: Szykują się masowe zwolnienia?
Od stycznia do lipca spadek w produkcji wyniósł 13,8 proc. Główny powód tej sytuacji to opóźniający się start inwestycji, zwłaszcza infrastrukturalnych, w ramach nowego budżetu UE(fot.PTWP)

• Według najnowszych danych w lipcu produkcja budowlano-montażowa była o 18,8 proc. niższa niż przed rokiem.
• Przy dalszym spowolnieniu będą musiały zacząć się masowe zwolnienia - podkreślił Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Według najnowszych danych, opublikowanych przez GUS, w lipcu produkcja budowlano-montażowa była o 18,8 proc. niższa niż przed rokiem. Od stycznia do lipca spadek wyniósł 13,8 proc. Główny powód tej sytuacji to opóźniający się start inwestycji, zwłaszcza infrastrukturalnych, w ramach nowego budżetu UE.

Zdaniem Bałdysa, trwający zastój w zamówieniach publicznych ma w większym stopniu źródło polityczno-gospodarcze niż wynikające z okresu związanego z niedawną nowelizacją Prawa zamówień publicznych.

- Dotyczy to chociażby blisko 50 przetargów GDDKiA, które przystopowano na etapie prekwalifikacji wykonawców. Taka ilość wstrzymanych postępowań ma istotny wpływ na rynek - wskazał Bałdys.

- MIiB deklaruje, że zostaną one wznowione jesienią, a w przypadku przetargów prowadzonych w ramach znowelizowanego PZP brak jest deklaracji odnośnie terminów - dodał.

Czytaj też: Budowlanka: Co drugi pracodawca chce powiększyć załogę

Jednocześnie wiceprezes zaznaczył, że GDDKiA, choć za swoje praktyki była i jest krytykowana przez branżę budowlaną, to jednak w miarę sprawnie realizuje program inwestycyjny.

- GDDKiA mimo swych wad jest już dla generalnych wykonawców przewidywalnym partnerem. Natomiast w przypadku inwestycji kolejowych, które ma realizować PKP PLK, sytuacja jest dramatyczna - stwierdził Bałdys.

- Zgodnie z tym, co mówi minister Andrzej Adamczyk, w spółce zastano puste szuflady, w których powinny znajdować się przygotowane projekty inwestycji na aktualną perspektywę finansową unijnego budżetu - dodał.

Wiceprezes ocenił, że w obecnym kształcie i przy aktualnych uwarunkowaniach nie ma możliwości, aby Krajowy Program Kolejowy został zrealizowany w całości. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wydawanie środków unijnych jest obwarowane ciasnym gorsetem regulacji.

- Zwolnienia w budownictwie, również te, które zapowiedziała Skanska (1150 osób - red.), to efekt braku podaży zapowiadanych, nowych projektów. To spowolnienie trwa już blisko pół roku i bez politycznego impulsu będzie trwać nadal - powiedział Bałdys.

- Publiczny zamawiający odpowiada za ponad połowę wartości rynku budowlanego w Polsce. Dlatego zaciągając hamulec państwo ma kluczowy wpływ na cały sektor budowlany - dodał.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.