Brand Credit Agricole to nie jedyna zachęta. Firma zmienia się dla młodych pracowników

- Od wielu lat pilnujemy, by nasi pracownicy byli właściwie wynagradzani. Nie oszczędzamy na pensjach. Z mojej perspektywy to swego rodzaju higiena. Jeśli się ją zaniedba, wówczas wszystkie inne działania przestają mieć sens - mówi Liwia Kwiecień, członek zarządu ds. HR w Europejskim Funduszu Leasingowym (EFL), należącym do grupy Credit Agricole.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brand Credit Agricole to nie jedyna zachęta. Firma zmienia się dla młodych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

8 sie 2017 13:30


• By być atrakcyjnym dla młodych, firma finansowa EFL bardzo mocno zmienia kulturę organizacyjną.

• Wdrażane są programy, które pomagają jej się przekształcić w bardziej dynamiczną, otwartą i mniej formalną organizację.

• Jednym z nich jest projekt "Doładuj baterie", który pomaga kształtować świadomość, jak radzić sobie w życiu codziennym.

• Firma deklaruje również, że nie oszczędza na pensjach - na bieżąco monitoruje i weryfikuje wynagrodzenia w branży.

*****

Rynek pracy przekształca się w rynek pracownika. Jak bardzo jest odczuwalny w grupie EFL i jak sobie z nim radzicie?

Liwia Kwiecień, członek zarządu ds. HR w grupie EFL: - Rynek pracownika odczuwamy w takim samym stopniu jak inne firmy. Ważną rolę odgrywa więc skuteczny proces rekrutacji. Istotne jest jego szybkie i sprawne przeprowadzenie, bowiem kandydaci na rynku pracownika mają coraz większe możliwości. Wybierają między firmami, które zaczynają się diametralnie różnić jeśli chodzi o styl zarządzania, przywództwa czy kulturę pracy. Mamy tego świadomość.

W wielu branżach wyrastają konkurenci, o których rok czy dwa lata temu nikt nie słyszał, oferujący dynamiczne i ciekawe miejsca pracy. W grupie EFL zauważamy te zmiany w otoczeniu zewnętrznym, ale też nowe potrzeby naszych obecnych i przyszłych klientów i pracowników. Jako instytucja finansowa wdrażamy programy, które pomagają nam się przekształcić w bardziej dynamiczną, otwartą i mniej formalną organizację.

Zwracamy również uwagę na budowanie świadomości pracowników z zakresu tego, jak radzić sobie w dzisiejszym świecie, który bardzo przyspieszył, do czego przyczyniły się między innymi digitalizacja, internet czy szybkość i ilość docierających do nas informacji.

Na przykład?

- Każdy pracownik ma możliwość wzięcia udziału w programie "Doładuj baterie", który pomaga kształtować świadomość, jak lepiej sobą zarządzać w pędzącym świecie – dzięki rozwojowi umiejętności w sferze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej czy nawet zrozumieniu swoich wartości i misji życiowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.