Brakuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. I to bardzo

0 0
Brakuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. I to bardzo
Zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przekracza liczbę wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy. (Fot.: Intel)

• Specjaliści ds. bezpieczeństwa w sieci to aktualnie najbardziej poszukiwani eksperci w branży IT.
• Ich wypłata jest przeciętnie 2,7 razy większa niż wynosi średnia krajowa.
• Mimo to ok. 15 proc. stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w badanych firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020.

Firma Intel Security we współpracy z Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych opublikowała globalny raport pt. Hacking the Skills Shortage, dotyczący deficytu talentów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Większość (82 proc.) respondentów potwierdza niedobór umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, a 71 proc. uważa, że odpowiada on za bezpośrednie i wymierne szkody w organizacjach, które stają się łatwym celem dla hakerów.

Zdaniem 53 proc. ankietowanych niedobór specjalistów ds. bezpieczeństwa jest większy niż niedobór w całości IT.

– Deficyt pracowników posiadających umiejętności w zakresie ochrony bezpieczeństwa w internecie skutkuje bezpośrednimi szkodami w firmach, w tym utratą danych zastrzeżonych i własności intelektualnej – mówi James A. Lewis, wiceprezes i dyrektor ds. programu technologii strategicznych w Centrum CSIS. – To jest globalny problem i większość ankietowanych we wszystkich krajach była w stanie powiązać braki personalne ze stratami poniesionymi przez organizację.

W 2015 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych było 209 tys. wakatów w sektorze cyberbezpieczeństwa. Choć jeden na czterech ankietowanych potwierdził, że jego organizacja utraciła zastrzeżone informacje przez deficyt umiejętności w zakresie bezpieczeństwa, nic nie wskazuje na to, by niedobór wykwalifikowanych pracowników miał się zmniejszyć w najbliższym czasie.

Respondenci szacują, że około 15 proc. stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem w ich firmach pozostanie nieobsadzonych do roku 2020.

Co przyciąga specjalistów?

Wynagrodzenie jest z oczywistych względów głównym czynnikiem motywacyjnym w procesie rekrutacji, jednak dla kandydatów i pracowników ważne są także inne elementy, np. szkolenia, możliwości rozwoju oraz reputacja działu IT pracodawcy. Prawie połowa respondentów podaje brak szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji jako najczęstsze powody rezygnacji z pracy.

Czynniki ważne przy rekrutacji i utrzymaniu specjalistów. Od góry: współpracownicy, innowacyjność, zarządzanie, rozwój kwalifikacji, reputacja bezpieczeństwa firmy, kultura organizacyjna, szanse na rozwój, reputacja działu IT, poziom szkoleń, wynagrodzenie. (Źródło: Intel)
Czynniki ważne przy rekrutacji i utrzymaniu specjalistów. Od góry: współpracownicy, innowacyjność, zarządzanie, rozwój kwalifikacji, reputacja bezpieczeństwa firmy, kultura organizacyjna, szanse na rozwój, reputacja działu IT, poziom szkoleń, wynagrodzenie. (Źródło: Intel)

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.