Brakuje pracowników? Jest na to recepta

• Brak dobrze wykształconej siły roboczej to jedno z największych zagrożeń dla przyszłości polskiej gospodarki.
• Fakt ten jest szczególnie widoczny w Wielkopolsce.
• Dlatego uczelnie powinny uczyć podstaw i kompetencji miękkich – uważa Paweł Drapikowski, dyrektor Instytutu Automatyki i Inżynierii • Informatycznej, Politechnika Poznańska.
• Zdaniem prezesa DGA Andrzeja Głowackiego kluczem jest podniesienie efektywności pracy oraz dopasowanie struktury kierunków wyższych.
• Z kolei rektor Collegium Da Vinci Krzysztof Nowakowski sukces może przynieść mądry system edukacyjny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brakuje pracowników? Jest na to recepta

PODZIEL SIĘ


Autor: PropertyNews.pl/AT

Property News

8 gru 2016 13:21


Zdaniem Pawła Drapikowskiego, dyrektora Instytutu Automatyki i Inżynierii Informatycznej, Politechnika Poznańska, recepta na sukces Poznania jest prosta. - Musimy mieć dobrze wykształcone kadry. Jednocześnie żadna szkoła nie zapewni osób, które będą idealnie pasowały do danych firm. Dlatego uczelnie powinny uczyć podstaw i kompetencji miękkich – tłumaczył.

Z takim sposobem myślenia nie zgodził się Andrzej Głowacki, prezes zarządu, DGA. - Recepta nie jest prosta. Kryzys leży po obu stronach. Kiedyś na ogłoszenie z pracą dostawałem 50 odpowiedzi. Dziś 4 to już sukces – tłumaczył Głowacki.

Brak pracowników wynika nie tylko z ich niedopasowania do potrzeb rynku. - W Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej w Unii Europejskiej. Jeśli byłby on na poziomie krajów zachodnich, mielibyśmy milion dodatkowych pracowników. Mniej więcej tylu mamy obecnie pracowników z Ukrainy – dodał Andrzej Głowacki.

Czytaj też: Prezydent: Problem z pracownikami? Zapłaćcie im więcej

Zdaniem prezesa DGA kluczem jest podniesienie efektywności pracy oraz dopasowanie struktury kierunków wyższych. Odpowiedzią na problem może więc być mądra polityka edukacyjna. - Poznań stał się ofiarą sukcesu. Mamy wysokie koszty pracy i niskie bezrobocie, a to powoduje brak dużych inwestycji – tłumaczył Krzysztof Nowakowski, rektor, Collegium Da Vinci.

Jedną z przyczyn jest brak rozsądnego podejścia do edukacji. - Kluczem do sukcesu jest mądry system edukacyjny, tworzony poprzez dialog tych, którzy kształcą z tymi, którzy później będą zatrudniali studentów – dodał.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.