Brakuje 100 tys. informatyków. Pomogą kursy online?

Według danych Komisji Europejskiej (KE) już teraz w Europie brakuje 100 tys. specjalistów IT. Co więcej problem może się pogłębiać ze względu na szybki wzrost branży informatycznej i problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry. Jedną z recept ma być rozpowszechnienie bezpłatnych kursów online w ramach MOOC (Massive Open Online Courses) prowadzonych w internecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brakuje 100 tys. informatyków. Pomogą kursy online?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 kwi 2014 9:44


KE właśnie tworzy sieć dostawców programów nauczania w ramach MOOC związanych z tworzeniem aplikacji i umiejętnościami wymaganymi przy tworzeniu i utrzymaniu serwisów sieciowych. Szkolenia mają umożliwić wszystkim chętnym dostęp do edukacji na wysokim poziomie bez konieczności wychodzenia z domu. Nowa sieć nauczania ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm poszukujących wykwalifikowanej kadry z umiejętnościami potrzebnymi w zakresie IT. Dodatkowo ma wypromować MOOC tak, by stały się istotnym elementem nauczania akademickiego.

 Według KE przemysł związany z internetem i rozwiązaniami IT generuje większy wzrost PKB niż wszystkie inne sektory gospodarki, ale setki tysięcy miejsc pracy pozostają nieobsadzone ze względu na brak wykwalifikowanej kadry.

– Do 2020 roku 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało kompetencji cyfrowych. To najbliższa przyszłość, na którą nie jesteśmy przygotowani. Już dziś przedsiębiorcy borykają się z problemem niedoborów kompetentnych pracowników sektora ITC. Musimy wypełnić tę lukę, dlatego tworzymy nową sieć, która pozwoli nam dokładnie zidentyfikować problemy. Musimy działać ręka w rękę z biznesem w ramach wielkiej koalicji na rzecz cyfrowych miejsc pracy – komentuje Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej.

KE nawołuje uczelnie, firmy działające w internecie, dostawców kursów MOOC i organizacje zajmujące się nauczaniem na odległość do włączenia się w prace sieci w ramach inicjatywy „Startup Europe”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.