Brak umiejętności miękkich utrudnia absolwentom znalezienie pracy

- W ciągu ostatnich 25 lat liczba studentów w Polsce zwiększyła się ponad czterokrotnie. Jednak struktura kierunków, na których studiują młodzi Polacy nie jest dopasowana do potrzeb rynku pracy - informuje Aleksander Olechnowicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Brak umiejętności miękkich utrudnia absolwentom znalezienie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 kwi 2015 14:34


- Brak umiejętności miękkich absolwentów, zbyt mały nacisk na staże oraz niski poziom kadry dydaktycznej, to niektóre powody niedopasowania oferty uczelni do potrzeb rynku pracy - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w Warszawie.

Podczas spotkania ws. "Dlaczego polskie szkolnictwo wyższe nie zdaje egzaminu?" dyskutowano na temat przygotowania absolwentów do potrzeb rynku pracy. Zaprezentowano także raport: "Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy" przygotowany w ramach projektu "Think Paga! Akademia Analiz i Mediów" Fundacji im. Lesława A. Pagi.

"W ciągu ostatnich 25 lat liczba studentów w Polsce zwiększyła się ponad czterokrotnie. Jednak struktura kierunków, na których studiują młodzi Polacy nie jest dopasowana do potrzeb rynku pracy. Już teraz szacuje się, że brakuje około 50 tys. informatyków, a z kolei mamy nadmiar absolwentów innych kierunków w szczególności filologii czy politologii" - powiedział jeden z autorów raportu, Aleksander Olechnowicz.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym wzrosła o ponad 70 proc. - ze 150 tys. do 260 tys., podczas gdy liczba wszystkich bezrobotnych spadła o około 30 proc. "To pokazuje, że rzeczywiście sam dyplom uczelni wyższej nie pozwala automatycznie znaleźć pracy" - mówił Olechnowicz.

Z cytowanego w raporcie badania przeprowadzonego w 2014 roku przez Gumtree wynika, że według około 20 proc. absolwentów szkół wyższych między 27. a 30. rokiem życia dyplom ukończenia studiów wyższych całkowicie nie przydał się im na rynku pracy. Kolejne 30 proc. uważa, że raczej im się on nie przydał. Według autorów raportu "Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy", tylko w ostatnim roku niedopasowanie struktury studiów do potrzeb rynku pracy oznaczało stratę dla gospodarki w wysokości 12 mld zł.

Zdaniem uczestników wtorkowego spotkania studentom brakuje umiejętności miękkich, co często utrudnia znalezienie zatrudnienia. "Studenci są wyposażeni w wiedzę, natomiast bardzo trudno idzie im poszukiwanie informacji, praca w grupie, komunikatywność. Dlatego zwracamy uwagę nie tylko na wyniki studenta na jego kierunku studiów, ale też na udział w kołach naukowych, organizacjach studenckich, bo to dużo mówi o studentach. To wtedy nabierają nowych kompetencji" - podkreślił Marek Kozłowski z Wydziału Rekrutacji w PKP S.A.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

profesor 2015-04-16 17:19:10

ale bzdury: po pierwsze to dotychczasowe POKL czegoś konkretnego uczyły, staże były w tym, podobnie jak praca w grupach itp. A kompetencje miękkie to promowane są po to żeby dać zatrudnienie bajkopisarzom. A z kolei ci "super wykładowcy" z wielkimi publikacjami czego mają nauczyć? jak się pisze publikacje? komu to potrzebne? przecież większość z nich nie zrobiła z życiu nic konkretnego poza pisaniem o ilości diabłów na końcu szpilki okraszonym równaniami rózniczkowymi