Bony na zasiedlenie: Korzysta z nich coraz więcej młodych

• W pierwszym kwartale 2016 r. bon na zasiedlenie otrzymało 2,2 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.
• To niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem - wynika z danych rządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bony na zasiedlenie: Korzysta z nich coraz więcej młodych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

9 maj 2016 11:27


– Trzeba było czasu, by osoby bez zajęcia przekonały się do nich (bonów zasiedleniowych, przyp.red.) na zasadzie między innymi naśladownictwa. Bo jeśli znajomym się powiodło dzięki finansowemu wsparciu z urzędu pracy, to część bezrobotnych uznała, że też z tego skorzysta. Powstał efekt śnieżnej kuli – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Przypomnijmy, bony na zasiedlenie wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja 2014 r. Pomoc finansową mogą otrzymać osoby do 30. roku życia podejmujące pracę w odległości co najmniej 80 kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Nie cieszyły się one jednak na początku zbyt dużą popularnością, o czym pisaliśmy tutaj: Bony na zasiedlenie do zmiany? Wykluczeni z rynku pracy wolą wyjechać z kraju, niż szukać zatrudnienia w innych miastach w Polsce

Najwięcej bonów zasiedleniowych rozdano w woj. lubelskim i świętokrzyskim, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż średnia krajowa (na Lubelszczyźnie jest o 1,9 pkt. wyższa, a w Świętokrzyskiem - 2,17 pkt.). Na trzeciej pozycji znalazło się Mazowsze. Z kolei najmniej bezrobotnych otrzymało bony w woj. opolskim i lubuskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.