Blisko co piąty pracodawca chce zwiększyć całkowicie zatrudnienie

0 0
Blisko co piąty pracodawca chce zwiększyć całkowicie zatrudnienie
Fot. shutterstock

Polscy pracodawcy są optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w II kwartale 2015 r. W siedmiu z 10 badanych sektorach oraz we wszystkich regionach oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia.

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +8 proc. W ujęciu kwartalnym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie.  

Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 16 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7 proc. zamierza redukować etaty a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Od kilku kwartałów sytuacja stabilizuje się, co ma swoje przyczyny w dobrej kondycji naszej gospodarki oraz zwiększonych inwestycjach. Wpływa to na nastawienie pracodawców oraz ich chęć do powiększania swoich zespołów. Do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczynia się też ciepła zima. W efekcie tych czynników prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie – dodaje Iwona Janas.

W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla budownictwa, które uzyskało wynik +21 proc. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż transport/logistyka/komunikacja +18 proc. oraz produkcja przemysłowa, +14 proc. Wyraźny optymizm widać także w sektorze handel detaliczny i hurtowy +9 proc.

Na umiarkowanie pozytywny trend wskazuje prognoza uzyskana dla branż finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz Instytucje sektora publicznego, +5 proc. dla obu, a także restauracje i hotele, +3 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.