Blisko co piąty pracodawca chce zwiększyć całkowicie zatrudnienie

Polscy pracodawcy są optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w II kwartale 2015 r. W siedmiu z 10 badanych sektorach oraz we wszystkich regionach oczekuje się wzrostu poziomu zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Blisko co piąty pracodawca chce zwiększyć całkowicie zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2015 11:02


Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +8 proc. W ujęciu kwartalnym wynik wzrósł o 2 punkty procentowe, a w ujęciu rocznym pozostaje na zbliżonym poziomie.  

Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 16 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7 proc. zamierza redukować etaty a 73 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

- Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Od kilku kwartałów sytuacja stabilizuje się, co ma swoje przyczyny w dobrej kondycji naszej gospodarki oraz zwiększonych inwestycjach. Wpływa to na nastawienie pracodawców oraz ich chęć do powiększania swoich zespołów. Do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczynia się też ciepła zima. W efekcie tych czynników prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie – dodaje Iwona Janas.

W IV kwartale 2014 r. w siedmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższą prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla budownictwa, które uzyskało wynik +21 proc. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż transport/logistyka/komunikacja +18 proc. oraz produkcja przemysłowa, +14 proc. Wyraźny optymizm widać także w sektorze handel detaliczny i hurtowy +9 proc.

Na umiarkowanie pozytywny trend wskazuje prognoza uzyskana dla branż finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz Instytucje sektora publicznego, +5 proc. dla obu, a także restauracje i hotele, +3 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.